Press "Enter" to skip to content

Kilka słów o jednym spośród najstarszych sposobów dostania sprężonej wody

Z całą pewnością nie raz oglądając w swoim telewizorze jakiś stary film lub po prostu ucharakteryzowany na dawne czasy – zobaczyliście w nim, jak dziewczyny i mężczyźni używają pewnego Urządzenia, w którym to naciskają jakąś wajchę, a po tym z wnętrza jego przeciwległej końcówki tryska woda.

folie do pakowania

Autor: rjp
Źródło: http://www.flickr.com
Otóż owe urządzenia zachowały się do dziś i choć w wielu przypadkach są mocniej unowocześnione, nadal posiadają to samo zadanie oraz tą samą nazwę.

miarka

Autor: Lindab Group
Źródło: http://www.flickr.com
Oczywiście jak to łatwo można się domyśleć, nasz pisany dzisiaj temat będzie obejmował tematykę pomp, które to do tej pory występują na całym świecie w bardzo wielu charakterystycznych – albo również nie charakterystycznych – miejscach. Jak działa takiego typu pompa – szczegóły tu… -? a więc jej zadaniem jest stworzenie różnicy ciśnieniowej pomiędzy jej wlotem (którego to istnieje możliwość nazwać stroną ssawną) a jej wylotem (a więc stroną tłoczną) pompy, dając tym samym możliwość na transport cieczy albo też osadów. Co do jedynie działania pompy, no to polega ona na przekazywaniu cieczy siłą mechaniczną poprzez pojedynczy z trzech elementów: wirnik, tłok albo też membranę – co ma dokładnie na celu po prostu sprężenie konkretnej cieczy/osadu. Co nie nazwiemy pompą? A więc każda rzecz co przypomina ją, jednakże nie posiada napomkniętych powyżej wirników, tłoków czy membran – pompą nie jest, pomimo iż dość często w nazwie takiej rzeczy to konkretne słowo występuje – z tego konkretnego powodu często mylnie interpretujemy co jest czym.

Dobrze jest mieć świadomość, że aby wspomniane urządzenie mogło działać poprawnie, musi być zalane – znaczy to, że tak zwana „przestrzeń robocza” pompy (odwierty pod pompy ciepła – http://akm.net.pl/) oraz jej rurociąg ssawny, są zmuszone być po wypełniane cieczą. Pamiętaj także, że pompa powinna być dodatkowo odpowietrzona, aby mogła działać.

Comments are closed.