Press "Enter" to skip to content

Urodzenie dziecka to najpiękniejszy moment i początek dosyć długiego urlopu wychowawczego

Jakiś czas temu Polki wywalczyły sobie, by ich urlop macierzyński trwał okrągły rok.
Każda mama potwierdzi, że pierwszy rok maleństwa jest niezwykle ważny.

pożyczka

Autor: Mark Hodson Photos
Źródło: http://www.flickr.com
Jest to czas, gdy niemowlak najbardziej potrzebuje jej ciepła oraz obecności. I nie chodzi wyłącznie o mleko i przebieranie, ale o budowanie się silnej więzi, która może mieć wpływ na całym jego życiu. W momencie rozpoczęcia urlopu niejedna świeżo upieczona mama rozmyśla już wyłącznie o swoim maleństwie, ale popatrzymy na to, jak wygląda podstawa składek na urlopie wychowawczym.

Zaciekawił Ci się taki wpis? Jeśli tak, to nim wyłączysz komputer, kliknij wcześniej tu – ta witryna odrzucenie spadku wrocław też z pewnością wpadnie Ci w oko!

Składają się na nie oczywiście składki emerytalne (19,52%), rentowe (8%) oraz zdrowotne (9%). Ważne jest to, aby wiedzieć, że na ilość pieniędzy, które otrzymamy od ZUS na urlopie wychowawczym, spory wpływ ma to, jak wysokie były nasze wypłaty w czasie 12 miesięcy, które poprzedzały narodziny naszego dziecka. Wysokość podstawy nie powinna przekraczać 60% sumy tych wypłat, ale nie powinna być również niższa niż 75% kwoty najmniejszego wynagrodzenia w Polsce, które oscyluje się obecnie na poziomie 2250 zł. Więc w najczarniejszym scenariuszu otrzymamy 1687,50 zł. Nie są to zbyt duże pieniądze, ale mało kto w dzisiejszych czasach zarabia najmniejszą krajową. Ponadto niektórym przysługuje jeszcze ekstra 620 zł z tytułu specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Jeśli dodać tę kwotę do wypłaty męża, to okaże się, że można bez problemu dać sobie radę z wydatkami życia codziennego. Dzisiaj możemy także ubiegać się o dodatkowe środki z różnych państwowych programów.