Press "Enter" to skip to content

Nowatorskie ułatwienia mieszkaniowe. Co powinno sprawnie chodzić w mieszkaniu, ale być niewidoczne?

Świetnie obmyślone mieszkanie eksponuje to, co chce wyeksponować, i ukrywa to, co musi być schowane, bo wygląda nieszczególnie lub nie musi albo raczej nie powinno przyciągać wzroku. Istnieje wiele metod na schowanie przeróżnych włączników.

Poniżej garść przykładowych.

czujnik temperatury

Autor: tomasz przechlewski
Źródło: http://www.flickr.com

Już na etapie rysowania planu mieszkania myśli się o elektryce, rozplanowaniu świateł, telewizora, głośników czy centralki grzewczej. Kiedy rozpoczyna się wykańczanie wnętrz, planuje się to przede wszystkim z zamiarem schowania takich rzeczy jak przyłącza lub przetwornik PT100. Okablowanie można całkiem prosto schować za ścianą albo w pod panelami. Jeżeli jest ich sporo i nie uda się zupełnie ich ukryć, można sczepić je w pęki i chwycić taśmami zaciskowymi.

Jeżeli kabelki od sprzętów są zbyt długie, i przez to powodują chaos, można zastąpić je krótszymi.

Na niniejszej stronie jest wiele praktycznych wiadomości, ale koniecznie przeczytaj też inne szczegółowe informacje Wyroby hutnicze Kraków. One również są bez dwóch zdań godne uwagi.

W ostateczności kabelki możemy ukryć za dekoracją, kotarą lub lustrem. Rzeczą, która jest celowo ukryta, lecz bardzo dobrze funkcjonuje, jest system ogrzewania podłogowego i cała instalacja z nim związana. Nawet centralny włącznik i stacja sterowania temperaturą może zostać ukryta w nie rzucającym się w oczy miejscu. Sprawdź: polecana firma Jeśli już mowa o centrali sterującej, możemy wmurować w ścianę w stosunkowo nieinwazyjnym miejscu wszelkie włączniki, programowalne urządzenia do sterowania temperaturą, jak na przykład przetwornik PT100 albo termometr.

Bardzo popularne jest ukrywanie wszystkich puszek z prądem i części włączników w specjalnie do tego przeznaczonej szafie – niedużej skrzyneczce z zatrzaskiem. Skrzyneczka wtapia się w ścianę (możemy ją przemalować na dowolny kolor), a równocześnie gromadzi wszelkie bezpieczniki w jednym miejscu. Jest to wygodny sposób, ponieważ możemy niewielkim nakładem pracy odłączyć całą instalację elektryczną. Ze względu na powszechny dostęp do internetu, niemal w każdym domu jest skrzynka. Te sprzęty także możemy łatwo ukryć, na przykład na półeczce w ścianie lub w niszy. W razie potrzeby dostęp do nich wciąż jest łatwy, ale nie rzucają się zbytnio w oczy.

Świetnym sposobem na pożądaną kryjówkę jest także zrobienie schowka w ścianie lub wmurowanie sejfu, szczególnie, kiedy mamy w mieszkaniu kosztowności albo często podróżujemy.