Press "Enter" to skip to content

Pod jakimi względami można by rozdzielić stal oraz czym właściwie są stopy metali?

Wszyscy mamy w domu przeróżne przedmioty, które zostały wykonane ze stopu żelaza i węgla. Zawartość tego ostatniego składnika nie jest większa niż 2,11%.

Stop taki jest plastycznie obrobiony oraz obrabialny cieplnie.
płótno - przemysł

Autor: Kris Duda
Źródło: http://www.flickr.com
Stal koło żelaza oraz węgla posiada zwykle także odmienne składniki. Do pożądanych składników zalicza się przeważnie metale (chrom, mangan, miedź czy tytan). Składniki takie jak tlen czy też siarka i dodatki niemetaliczne (zwłaszcza tlenki siarki) zwane są zabrudzeniami. Im wyższa jest objętość węgla (a tym samym współudział twardego i kruchego cementu), tym bardziej znacząca twardość stali. Dostarczana jest ona w formie różnych towarów hutniczych – np. jako wlewki, rurki okrągłe, w kształcie kwadratu, sześciokątne, rury okrągłe, profile zamknięte oraz otwarte (kątowniki, teowniki, blachy).
Stal (inne wątki tutaj) można by podzielić przez wzgląd na objętość węgla i budowę wewnętrzną (eutektoidalna oraz np. nadeutektoidalna) czy też przez wzgląd na zastosowanie (magnetyczna, żaroodporna czy stal Hadfielda). Stal można również rozdzielić ze względu na rodzaj i współudział składników stopowych. Taka stal, w jakiej oprócz węgla istnieją inne dodatki stopowe zawierające od paru do nawet kilkudziesięciu procent, zmieniają w znaczny sposób charakterystykę metalu.

Dodatki stopowe można dodawać by podnieść hartowność stali, otrzymać bardziej znaczącą odporność metalu, odmienić jej niektóre cechy fizyczne oraz syntetyczne.

Równie ciekawy materiał jest prezentowany w tym miejscu, więc sprawdź na portalu i upewnij się, co zobaczysz tutaj. To również powinno być w Twoim guście.

Stale stopowe, zwykle bardzo kosztowne, stosowane są w zastosowaniach specjalistycznych, w takich miejscach gdzie jest to uzasadnione ekonomicznie.

Comments are closed.