Press "Enter" to skip to content

Budowa, a także eksploatacja kopalni odkrywkowej bywa związana nie tylko ze zrujnowaniem krajobrazu określonej miejscowości

Słowo ekologia bywa teraz wymieniane w przeróżnych kontekstach. Równie poważnie brzmi ono podczas międzynarodowych spotkań, jak i w trakcie szkolnych apeli czy choćby rozmów w gronie rodziny.Mieszkańcy Ziemi czują się zobligowani do tego, żeby troszczyć się o planetę, bo inaczej ludzkości grozi zagłada. W tę akcję włącza się tak zwykły Kowalski, segregujący śmieci i kupujący LED-y, jak i ekolog protestujący przeciw budowie obwodnicy bądź kopalni odkrywkowej.

image - przemysł

Autor: Kris Duda
Źródło: http://www.flickr.com

Słuchając aktualnych wiadomości z kraju lub ze świata możemy łatwo dojść do przekonania, że otwieranie nowych kopalni kompletnie mija się z celem. Dodatkowo węgiel, drewno czy gaz nie są już teraz jedynymi źródłami energii, ponieważ coraz częściej korzysta się z innych, czyli ekologicznych rozwiązań. Gospodarze domków jednorodzinnych kupują pompy ciepła bądź kolektory słoneczne, a i potężne zakłady są cały czas obligowane do przestrzegania coraz bardziej restrykcyjnych przepisów. I jeżeli w Miejskiej Górce ma wkrótce powstać kopalnia odkrywkowa, to oczywiście tak ekolodzy, jak i tamtejsi mieszkańcy są zmuszeni ostro zaprotestować.

Niszczenie – przenieś mnie do strony – przyrody na pewno nie jest chlubną kartą w historii naszej cywilizacji. W takie mało szlachetne poczynania wpisuje się również budowa kopalni odkrywkowej. Odkrywka zupełnie zmienia krajobraz, co bywa jednoznaczne ze zniszczeniem terenów zielonych i zagładą fauny.

Jeśli prezentowany tekst jest dla Ciebie fascynujący, odwiedź ten link premiksy dla bydła, a dowiesz się większą ilość informacji, jakie Cię bardzo zaciekawią.

Jeżeli w przyszłości miejscowość miałaby stawiać na rozwój turystyki, to ten pomysł byłby praktycznie już niemożliwy do zrealizowania. Ziemia całkowicie zdewastowana przez urządzenia górnicze musiałaby zostać poddana rewitalizacja na ogromną skalę. Można więc z całym przekonaniem stwierdzić, że Miejska Górka nie byłaby miejscowością, gdzie z chęcią ściągałyby tłumy urlopowiczów spragnionych zasłużonego odpoczynku.

O tym, że zaledwie jedna kopalnia odkrywkowa może zniszczyć faunę czy florę wie chyba każdy dziesięciolatek. Z kolei naukowcy dorzucają też i inne argumenty, które mają przekonać wszystkich nieprzekonanych.

A mianowicie, odkrywka w znacznym stopniu narusza miejscowy ekosystem, a to przykładowo powoduje, że wysychają wody gruntowe, co w konsekwencji nie jest pożyteczne ani dla ludzi, ani też dla środowiska. Poza tym okolicznym mieszkańcom zapewne da się we znaki okropny hałas dochodzący z wyrobiska czy kurz, który później osiądzie na meblach i pozostałych sprzętach zgromadzonych w mieszkaniach.

Comments are closed.