Press "Enter" to skip to content

Innowacyjne technologie w budownictwie. Jak dziś przeprowadza się ocenę stanu technicznego?

Wykonanie profesjonalnej kontroli technicznej danego obiektu jest konieczne w przypadku następujących sytuacji: zakupu używanego budynku, zainicjowania przygotowań do renowacji budowli lub teżdostrzeżenia jakichkolwiek zmian w jej konstrukcji (zarysowań, pęknięć itp.). Tak zwana ocena stanu technicznego może przybierać dwie postaci. Pierwszą z nich określa się mianem opinii, drugą ekspertyzy. Opinię wykonuje się w oparciu u oględziny i posiadaną dokumentację techniczną danego obiektu. Opracowanie ekspertyzy jest o wiele trudniejsze i bardziej pracochłonne. Powstaje ona bowiem na podstawie wyników specjalistycznych badań, których głównym zadaniem jest precyzyjne ustalenietrwałości konkretnych części budynku. Oczywiście ocena stanu technicznego w formie ekspertyzy popartej drobiazgowymi badaniami jest droższa od zwykłej opinii eksperta, niemniej warto w nią zainwestować.

Kto wykonuje te wszystkie badania i jaki jest ich charakter?
kleje

Autor: SOUDAL
O wykonanie precyzyjnych badań można zwrócić się do jednej z kilku firm działających na polskim rynku.

Nie zwlekaj – naciśnij ten link tkaniny ogniotrwałe i raduj się zawartymi tam nowymi postami. Zapewne poszerzą one Twą wiedzę na powyższy temat.

Pełne spektrum usług w tym zakresie oferuje między innymi przedsiębiorstwo Energodiagnostyka. Firma specjalizuje się w przeprowadzaniu tak zwanych badań nieniszczących (NDT), które pozwalają zweryfikować rzeczywisty stan obiektu. Badania nieniszczące w żaden sposób nie wpływają na parametry kontrolowanego materiału, a podczas ich wykonywania nie dochodzi do zniszczenia próbki. Przeprowadzać je można już na etapie wytwarzania, niepełnowartościowego elementu konstrukcyjnego|dzięki czemu jesteśmy w stanie szybko wytypować i usunąć niepełnowartościowy element konstrukcyjny.

badania twardości

Autor: Jessa Dow-Anderson
Źródło: http://www.flickr.com
badania (kliknij tu) twardości
Wnętrze fabryki, hurtowni

Autor: Don Nunn
Źródło: http://www.flickr.com
Do grupy wspomnianych już badań nieniszczących zaliczają się między innymi badania twardości, czyli odporności danego surowca na trwałe odkształcenia. Ich przeprowadzenie znacznie ułatwia wybór odpowiednich materiałów, a także jest jedną z bardzo istotnych części składowych. Pomiary twardości sporządzane są za pomocą urządzeń zwanych twardościomierzami.

Jak widać budownictwo umiejętnie korzysta z dobrodziejstw najnowocześniejszych technologii, które nie tylko ułatwiają wznoszenie nowych budowli, ale także pozwalają na strategiczne planowanie niezbędnych renowacji i dają pełen obraz o stanie już istniejących konstrukcji.

Comments are closed.