Press "Enter" to skip to content

Najistotniejsze etapy w budowie autostrad

Obecnie w Polsce buduje się coraz więcej dróg ekspresowych. Rozwojowi infrastruktury w kraju sprzyja stabilna sytuacja gospodarcza. W konsekwencji na rynku działa coraz więcej przedsiębiorstw budowlanych, które systematycznie biorą udział w przetargach przy budowie autostrad. Wiele trwających inwestycji realizowanych jest z funduszy unijnych, które już od dziesięciu lat są kluczowym zastrzykiem gotówki w tym zakresie.

budowa drogi

Autor: Zakład Usług Inżynierskich APEKS
Źródło: Zakład Usług Inżynierskich APEKS Sp. z o.o.
Podczas budowy dróg przeważnie pracuje wielu podwykonawców. Dzisiejsze budownictwo dróg to dosyć złożony proces, który dzieli się na kolejnych faz. Praca na każdym etapie musi być wykonana uczciwie, z użyciem trwałych materiałów budowlanych. Od tego, w jaki sposób zostaną zaplanowane prace zależy przecież długotrwałość autostrady. Z reguły podstawą dobrej jakości dróg jest ich podłoże.

Standardowo w trakcie budowy drogi wykonuje się osuszanie (zobacz promocję dotyczącą odwadnianie osadów mar agency) terenu. W tym celu, przy użyciu profesjonalnych urządzeń należy wykonać drenaż. Jest on potrzebny, aby usunąć z gleby nadmiaru wilgoci, która może przyczynić się do uszkodzenia nawierzchni. Kiedyś, gdy podczas budowy autostrady trafiono na grunt spoisty, trzeba było go w całości wymienić. Takie rozwiązanie wytwarzało mnóstwo kosztów. Aktualnie dzięki bardziej przemyślanym rozwiązaniom budowniczym można tego uniknąć.

droga w budowie

Autor: thisisbossi
Źródło: http://www.flickr.com
Od wielu lat przy budowie dróg używana jest metoda stabilizowania gruntów spoistych za pomocą wapna palonego. Technika ta jest tak efektywna, że wymiana gruntów odeszła szybko w zapomnienie. Obecnie używane urządzenia zapewniają dużą efektywność prac związanych ze stabilizacją. Aby osiągnąć właściwą wytrzymałość gruntu na długi czas trzeba w pierwszej kolejności zastosować specjalne maszyny, które mieszają elementy mineralne gruntu, wprowadzając jednocześnie wybrany środek wiążący. W zależności od klasy podłoża może to być przykładowo cement lub emulsje bitumiczne. Dopiero ulepszony grunt jest bezpiecznym podłożem, na którym kładzie się kolejne warstwy drogi samochodowej. Stabilizacja to złożony proces technologiczny, który można wykonać różnymi metodami. Aktualnie popularną w budownictwie metodą jest stabilizacja gruntu spoiwami hydraulicznymi. W porównaniu z alternatywnymi rozwiązaniami jest to metoda oszczędna i przyjazna dla środowiska.

Nie można również zapominać o wzięciu do współpracy renomowanej firmy, a za dobry przykład może posłużyć – Tech-Max Bogumił Wojciechowski.

Comments are closed.