Press "Enter" to skip to content

Jak produkowany jest asfalt? Zobacz, jak konkretnie powstają drogi, po których poruszamy się co dnia!

Czy zastanawiałeś się kiedyś, w jaki konkretnie sposób powstaje asfalt wylany na jezdnie, po których jeździmy się co dnia? Prawdopodobnie nie, bowiem zazwyczaj w ogóle nie zwracamy żadnej uwagi na tego rodzaju rzeczy, a tymczasem okazuje się, że proces produkowania asfaltu jest ogromnie zaawansowany technicznie, a jednocześnie bardzo interesujący.

Jak urządzić romantyczne wnętrze?

Autor: Empik
Źródło: Empik
Z tego akurat powodu zaprosimy Cię dzisiaj na opowieść o jego powstawaniu!
Destylacja ropy
Asfalt to jeden z produktów otrzymanych z destylacji ropy naftowej. Wielopoziomowa destylacja ropy trwa naprawdę długo, lecz pozwala na pozyskanie mnóstwa licznych składników, w tym między innymi frakcje ciężkie, z których finalnie produkuje się właśnie asfalt.

Kliknij ten odnośnik – ta wskazówka ze strony odkryje całkowicie nową porcję materiałów na temat, który być może okazać się warty uwagi!

Frakcje ciężkie następnie zamieniane są w pozostałość próżniową. Jeżeli powstanie dobry produkt, ma on zwykle konsystencję bardzo gęstej, niemal przechodzącej w stały stan skupienia cieczy. Taka ciecz następnie jest utwardzana przy wykorzystywaniu powietrza o wysokiej temperaturze. Taka masa jest praktycznie czystym asfaltem, który jednak bez wątpliwości nie jest wciąż tym, co dokładnie znajduje się na jezdniach.

Wylanie asfaltu
Asfalt znajdujący się na jezdniach zazwyczaj jest mieszanką czystego asfaltu, a także kruszywa i specjalnego wypełniacza. W masie znajdującej się na drodze zazwyczaj znajduje się zaledwie parę procent czystego asfaltu – niemożliwe oczywiście jest wylanie go na jezdnię w czystej postaci, bowiem mimo ogrzania ciepłym powietrzem asfalt ciągle zachowuje swoją półpłynną konsystencję.

Jeśli asfalt ma zostać położony idealnie, wtedy należy zaplanować dokładnie cały proces – na przykład na danym odcinku jezdni walce zupełnie nie mogą się zatrzymywać.

Comments are closed.