Press "Enter" to skip to content

Wykorzystanie stali zbrojeniowej

Różnego gatunku metale są obecne w codzienności, w cywilizacji człowieka od wielu wieków. Najgwałtowniejsze postępy w rozwoju cywilizacji działy się dokładnie w tym czasie, z pominięciem opanowania ognia czy zastosowania koła, kiedy zastosowywano nowy metal. Najpierw brąz, z którego tworzono narzędzia. Dużo później żelazo, które dawało niektórym plemionom czy nacjom sporą przewagę nad resztą, dotąd wyposażonymi jedynie w brązowe miecze czy zbroje.

śruby

Źródło: www.morguefile.com

W końcu okazało się, jak bardzo wytrzymałym i niezwykłym metalem jest żelazo z domieszką węgla, czyli stal zbrojeniowa (więcej), nieraz legendarna: dalekowschodnie ostrza samurajskie czy stale specjalne jak damasceńska z głębokiej Rosji dotąd nie są do końca poznane, a podejścia do odtworzenia kończą się niepowodzeniami.

Obecnie metal (klik!) znajduje się niemal wszędzie. W ścianach, instalacjach hydraulicznych, samochodach, komputerach, drutach instalacji elektrycznej. Wykorzystuje się go w codziennych czynnościach i w zastosowaniach przemysłowych, pod postacią prętów, rur, blach i różnego rodzaju nienazywalnych dla normalnego laika części, stanowiących elementy motorów, maszyn, łańcuchów i licznych pozostałych przedmiotów.

Przykład konstrukcji stalowej   pomnik Schiffshebewerk Niederfinow

Autor: bgeissl
Źródło: http://www.flickr.com/photos/bgeissl/2766483590/

Są oczywiście zakłady, które specjalizują się w pewnych produkcjach. Niektóre produkują tylko kable, liny i inne podłużne kształty z żelaza, stali zbrojeniowe, czasami miedzi. Inne wytwarzają głównie elementy z blachy ocynkowanej – . Blacha jest po prostu płaskim arkuszem metalu. Najczęściej widzianym zastosowaniem metalowej blachy są na pewno karoserie samochodblachy (sprawdzona oferta blach ocynkowanych: www.aner.com.pl/prod/blachy-ocynkowane)? odporne, relatywnie lekkie ograniczenie przestrzeni, w której ludzie mogą tkwić odgrodzeni od warunków pogodowych. Przy tym, jak wszędzie jest to widoczne, da się takiemu fragmentowi blachy ocynkowanej nadać właściwie każdy kształt, co jest niezwykle cenione we właściwościach takiego materiału.

Są zakłady, których specjalizacją jest na przykład wycinanie z blachy ocynkowanej zadanych kształtów dla potrzeb producentów wszelkich konstrukcji, chociażby aut. Hurtownia blachy dostarcza odpowiednich arkuszy, z odpowiedniego metalu – pewnej blachy użyje się do produkcji karoserii, innej zaś do pokrycia dachu zabytkowej kamienicy. Sprzedaż blachy miedzianej, która nadaje się do tego typu zadania, nie należy do najpowszechniejszych, bo niewielu może pozwolić sobie na pokrycie dachu tak drogim metalem, skąd niewielka jej podaż.

Comments are closed.