Press "Enter" to skip to content

Gdzie wykorzystuje się automatykę przemysłową i czym jest automatyka przemysłowa?

Automatyka przemysłowa łączona jest z skomplikowanymi machinami, robotami, samoczynnymi liniami wytwórczymi. Wykorzystuje się ją wszędzie tam, gdzie robota człowieka jest niemożliwa czy też zwyczajnie nieopłacalna. Liderem w tejże dziedzinie jest przemysł motoryzacyjny. Współczesna technika pozwala nam na tworzenie wielu towarów bez bezpośredniego udziału człowieka w przebiegu wytwórczości. Przykładowo produkcja płyty CD naszego ulubionego wykonawcy dokonuje się w dużej mierze pod kontrolą komputerów. Nadzorują one nie tylko sam zapis na płycie ale także wszystkie parametry mogące wywrzeć wpływ na jakość produktu.

przemysł

Autor: USFWS Mountain-Prairie
Źródło: http://www.flickr.com
Nie inaczej będzie w innych sferach przemysłu. W przypadku przemysłu spożywczego nierzadko wykorzystuje się czujnik pt100. To wszechstronne urządzenie wykorzystywane do badania temperatury dla przykładu w piekarnikach służących do wypieku chleba. Przy masowej wytwórczości pieczywa trudno spodziewać się by piekarz przeczuwał czy temperatura w piekarniku jest prawidłowa. Czujnik (poszerzone informacje pod linkiem) pt100 ma uniwersalne przeznaczenie dzięki temu że zakres temperatur w których działa jest dość szeroki.

Sprawdź też: JUMO
Pozwala to by czujnik pt100 był stosowany także w przemyśle chłodniczym. Inną gałęzią przemysłu spożywczego w której stosowane są rozmaitego typu czujniki tj. przetwornik (przejdź do serwisu) ciśnienia będą browary. Ilości półproduktów płynnych stosowanych w procesie produkcji wymaga użycia pneumatycznych systemów transportowych gdzie newralgiczną sprawą jest monitorowanie właściwego ciśnienia w instalacji. Służy do tego między innymi przetwornik ciśnienia. Automatykę przemysłową użytkuje się oczywiście również gdzie indziej.

W chemicznym przemyśle częstokroć stosowane są w procesie produkcji niebezpieczne dla zdrowia związki, stąd konieczność zastosowania automatów. Jest to chyba dziedzina w której w największym stopniu stosuje się pracę różnorodnego wariantu czujników jak też pozostałych przyrządów mieszczących się pod nazwą automatyki przemysłowej JUMO. Fragmenty automatyki przemysłowej tj. czujnik pt100 wykorzystywane są w również w energetyce, silnikach itp. Przetwornik ciśnienia wykorzystuje się do kontrolowania prawidłowej pracy linii przesyłowych.

Comments are closed.