Press "Enter" to skip to content

Branża budowlana – działalność techniczna polegająca na wznoszeniu bądź zmianie obiektów budowlanych

Branża budowlana ma wiele definicji. Jedna z nich powiada, że jest to działalność techniczna która polega na budowaniu lub zmianie obiektów budowlanych. Z uwagi no to gdzie te budynki są budowane budownictwo dzieli się na wodne oraz lądowe. Sporo sprzętów i urządzeń jest wykorzystywanych w budowlance. Jednym z nich są żurawie budowlane. Podzielić je można na stacjonarne oraz mobilne. Służą one do budowania m.in. skytowerów i zaliczane są do najogromniejszych maszyn roboczych. Składają się one z paru części.

Z początku niewielki żuraw samochodowy konstruuje stalową ramę, a na niej pierwszą część wieży. Wszystko to realizowane jest na specjalnie uszykowanym podłożu. Tak oto powstaje podstawa, która obciążona jest balastem. Na górze czy też na wierzchu konstrukcji umieszczone jest kabina operatora, ramię oraz przeciwwaga. Do wznoszenia żurawia służy specjalne urządzenie unoszące.

Transport morski, żurawie portowe

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu

Ono może ruszać się w górę i w dół, dzięki czemu żuraw podnosi sam siebie. Żuraw ma konstrukcję zrobioną ze stali, dzięki czemu nie wygina się – więcej na . Poza tym nie ma szans na to, żeby się wywrócił, bowiem jak już wcześniej było przytoczone podstawa jest obciążona balastem zrobionym z betonu. Tego typu dźwigi mogą osiągać wysokość w przybliżeniu 100 m. Często żurawie wykorzystywane są do podnoszenia i przeciągania części budynków takich jak dachy, oraz materiałów na placach budowy. Jednak zanim zostaną one upoważnione do użytkowania muszą przejść poprawnie test.

Test ten przeprowadzany jest przez Urząd Dozoru Technicznego. Gdy zostanie on korzystnie skończony wtenczas żurawie mogą rozpocząć prace na budowie. Takiego żurawia może obsługiwać tylko i tylko wykwalifikowany i posiadający specjalne uprawnienia robotnik. Określany jest on, jako maszynista żurawia. Jego praca zaliczana jest do groźnych. Przyczyniają się do tego takie czynniki jak m.in. praca na wysokości oraz w zmiennych warunkach klimatycznych.

Jeżeli masz chęć poznać więcej danych na omawiany temat – znakomicie się składa, ponieważ jest już pełna informacja (https://www.spec24h.pl/hydraulik-krakow/), którą można zobaczyć tutaj.

Oczywiście, gdy jest bardzo porwisty wiatr prace na żurawiu budowlanym są zatrzymywane.

Comments are closed.