Press "Enter" to skip to content

Wytrzymałość to ich pierwsza cecha.

Przykład konstrukcji stalowej   pomnik Schiffshebewerk Niederfinow

Autor: bgeissl
Źródło: http://www.flickr.com/photos/bgeissl/2766483590/
Piszę o tym, z jakiego rodzaju stali robi się w dzisiejszych czasach maszyny do najbardziej ekstremalnych zastosowań przemysłowych.

Jestem pewien, że niejeden z nas oglądał z pasją program ekstremalne maszyny na kanale discovery. Jeżeli jednak nie oglądaliście tej, bądź co bądź starej już serii, pozwolę sobie na krótkie streszczenie. W programie pokazywano ówcześnie najcięższe, najbardziej trwałe i bardzo ciekawe maszyny i konstrukcje na świecie – od ogromnych wieżowców które są perełkami architektury i budownictwa, po ogromne koparki czy dźwigi wykorzystywane do pracy w ekstremalnych miejscach, na przykład w kopalniach. Omawiano również ich budowę, projekty i materiały, z których zostały wykonane.

Ostatnio wpadła do mnie myśl, żeby pomyśleć więcej nad materiałami wykorzystywanymi do konstrukcji takich maszyn. Przecież blacha (malesapd.pl/oferta/blachy-trapezowe/) z jakiej produkuje się taką wielką ciężarówkę która waży niemalże 500 ton musi być niezwykle wytrzymała! Spędziłem chwilę w internecie i zobaczyłem hardox, czyli bardzo wytrzymałą blachę, z której tego typu pojazdy i urządzenia są produkowane. Ta bardzo trwała blacha trudnościeralna jest praktycznie 20 razy bardziej wytrzymała na wszelkie uszkodzenia spowodowane obciążeniami i narpężeniami. Można ją stosować w najbardziej ekstremalnych warunkach. Pomyślałem sobie więc – super, ale pewnie jest to z 20 razy więcej niż standardowy materiał wykorzystywany do budowy tego typu elementów. Jednakże, wyszło na to, że nie miałem racji – blachy trudnościeralne pomimo swojej ponadprzeciętnej wytrzymałości są w zasadzie tak samo grube, co jej klasyczny odpowiednik. Ten czynnik pomaga tworzyć maszyny i specjalne elementy o ponadprzeciętnej wytrzymałości pomijając proces tworzenia planów budowy, dostosowanych do większej masy budulca. Właśnie stąd też wywodzi się ogromna popularność tego typu {materiałów.

Będąc na fali przeszukiwania internetu moją uwagę zwróciło to, że wyłącznie jedna jedyna huta na świecie wytwarza tą stal hardox, a jest to Ssab, skandynawska huta stali. Od kilkudziesięciu lat maja opatentowany system produkcji tej blachy, a jej formułę trzymają w tajemnicy.

Comments are closed.