Press "Enter" to skip to content

Crowdfunding polega generalnie na finansowaniu określonych przedsięwzięć przez internetową społeczność.

Aktualnie, pojawia się faktycznie dość dużo ciekawych inicjatyw, jakie opierają się między innymi na współdziałaniu. Identyczne założenia zrodziły również crowdfunding. Czym on jest? Czym charakteryzuje się tego rodzaju zjawisko?

crowdfunding

Autor: Rocío Lara
Źródło: http://www.flickr.com
Crowdfunding polega generalnie na finansowaniu określonych przedsięwzięć przez społeczność. Najczęściej ludzie wpłacają dość małe sumy, w zależności od własnej sytuacji finansowej. W dodatku, są to z reguły wpłaty o charakterze jednorazowym. Można uznać, że crowdfunding nie różni się praktycznie od zbiórek środków, które są organizowane już od stuleci. To jednak nieprawidłowe założenie, chociaż oba pojęcia są podobne.

Jaka jest najistotniejsza różnica? Przede wszystkim, w odniesieniu do crowdfundingu osoby, jakie wpłaciły fundusze są potem wynagradzane. Oczywiście, owa nagroda nie zawsze ma postać konkretnej sumy pieniędzy, mogą to być też usługi lub przedmioty, w zależności od tego, na czym polega pomysł, na który zbierane są fundusze. Przeważnie, środki są gromadzone w internecie. Narzędziem, które służy do tego celu jest platforma crowdfundingowa. Jakie inicjatywy są w ten sposób finansowane? W tym przypadku panuje raczej duża dowolność.

crowdfunding

Autor: Joe Vivona
Źródło: http://www.flickr.com
Aktualnie coraz więcej początkujących firm, tak zwanych start upów, pozyskuje w ten sposób pieniądze na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Pieniądze z takich zbiórek mogą być dodatkowo przeznaczone dla realizacji filmu, płyty muzycznej lub pozostałych przedsięwzięć. W ten sposób można zbierać pieniądze na zorganizowanie koncertu oraz imprez. Możliwości jest dość dużo. Crowdfunding cechuje się współcześnie naprawdę ogromną popularnością, ponieważ dla jednej osoby wpłata (zobacz kp) kilku lub kilkunastu złotych nie jest kłopotliwym obciążeniem, z kolei dana inicjatywa w ostatecznym rozrachunku może na tym wiele zyskać.

Do popularności podobnych zbiórek przyczynia się poza tym internet. Korzysta z niego większość osób, w związku z tym rozpropagowanie projektu jest znacznie łatwiejsze. Na stosownych platformach można opisać swój cel, tym samym zachęcając do wpłat. Stworzenie takiej inicjatywy nigdy wcześniej nie było możliwe na taką skalę. Dopiero dzisiaj, dzięki internetowi, w zbiórkach może uczestniczyć cały świat, co z reguły przynosi wymierne efekty finansowe.

Comments are closed.