Press "Enter" to skip to content

Używanie ciepłomierzy i podzielników ciepła w czasie wyliczania zużycia ciepła w lokalach spółdzielczych czy wspólnotach.

Mamy okres grzewczy, a znaczy to, że w niejednej spółdzielni mieszkaniowej czy też wspólnocie przeprowadzone będzie rozliczanie zużycia ciepła, gdyż wielu zarządców nieruchomości czyni to właśnie w czasie okresu grzewczego. W naszym kraju w bardzo wielu budynkach użytkowane są inaczej zwane podzielniki kosztów ogrzewania. Podzielniki to sprzęty służące do podzielenia kosztów ogrzewania całego budynku na indywidualnych mieszkańców symetrycznie do ilości ciepła pobieranego przez ich urządzenia grzewcze czyli kaloryfery.

Ciepłomierze

Źródło: bmeters.pl

Stosowanie podzielników zamiast ciepłomierzy wymuszone było wyszukiwaniem metody rozrachunków cen eksploatowania ciepła w pawilonach posiadających kolektywne i nie raz w ilości większej niż jeden, piony instalacji centralnego ogrzewania. Takie stare wobec instalacji c.o. struktury konstrukcji, właściwie udaremniają zainstalowanie ciepłomierzy, wyłącznymi metodami rozliczenia była tylko opłata ryczałtowa połączona z powierzchnią lokum lub mieszkania.

Wykorzystanie podzielników zamieniło owy stan rzeczy ale oczywiście zrodziło też ciąg pytań co do metod działania podzielników i błędów z tym związanych . Wyliczenie kosztów ogrzewania powierzchni w podparciu o wskazania indywidualnego ciepłomierza możliwe jest tylko wtedy, kiedy w każdym lokum w bloku jest odrębna sieć rurociągów przyłączonych do grzejników, która ma jedno wejście i jedno wyjście łączące je z instalacją CO w budynku. Ów zorganizowanie instalacji c.o. bywa używany w budowlach nowych czy też poddanych remontowi generalnemu. Ciepłomierze podlegają wymaganiu zaakceptowania rodzaju i legalizacji.

ognisko

Autor: cuatrok77
Źródło: http://www.flickr.com

W razie niepewności dotyczących rzetelności ich wskazań, mogą być oddawane do ekspertyzy w okręgowych urzędach miar. W rzeczywistości rozliczanie (http://www.bmeters.pl/pl/zintegrowany_system_opomiarowania_i_rozliczen_mediow/181/) ciepła z wykorzystaniem podzielników kosztów wygląda tak że w dniu rozliczenia ciepła spisuje się wskazania wszelakich podzielników w bloku oraz wskazanie ciepłomierza na łączu energii cieplnej budynku. Wskazanie podzielników dla danego lokalu, a też pomieszczenia przelicza się przez współczynnik korygujący, który na celu uwzględnienie np.

ekscytujący wpis? Jeśli tak uważasz, kliknij bez wahania tu, gdyż te materiały bez wątpienia także są warte zerknięcia (http://www.artimbo.pl/pergole-drewniane).

narożnego umieszczenia lokalu.

Comments are closed.