Press "Enter" to skip to content

Niewielkie badania – ogromne efekty. O niezbędności i przydatności doświadczeń, jakie pozwalają nam zrozumieć różne zjawiska

Jak znaczące są odmiennego typu badania, przeprowadzone obserwacje i inne tego typu metody, nie trzeba chyba nikomu uświadamiać. Jakby się nad nimi głęboko zastanowić to tworzą one znaczną część naszego życia, ale są bez wątpienia konieczne, żeby można było jak |najlepiej funkcjonować.

testy

Autor: Iqbal Osman
Źródło: http://www.flickr.com
Rozmaitego rodzaju metody i certyfikacje liczą się w świecie medycyny, ale także każdego pacjenta. Inne, jak na przykład badania mikrobiologiczne służą do nazwania dużej ilości interesujących zjawisk (kliknij w link).

Takie dochodzenie sprzyja znalezieniu drobnoustroju chorobotwórczego w klinicznym materiale, a w konsekwencji rozpatrzenie jego podatności na antybiotyki. To testowanie tworzy się z kilku kroków. W pierwszym testujemy posiew i prowadzimy hodowlę drobnoustrojów. Drobnoustroje tlenowe najczęściej wymagają do rozwoju 18-24 godzin inkubacji, lecz pomimo to bakterie beztlenowe (niektóre tlenowe) i grzyby niejednokrotnie potrzebują przedłużonej inkubacji do 48-96 godzin. Zdarza się, że należy nawet zaczekać parę tygodni.

Zaciekawił Cię ten tekst? Wejdź zatem do kolejnego zagadnienia i czytaj dalej tak długo, jak zechcesz o ciekawiących Cię zagadnieniach.

W następnym etapie mamy izolację i identyfikację drobnoustroju przy pomocy testów ręcznych, automatycznych lub półautomatycznych.

W trzecim etapie musimy zaznaczyć wrażliwość drobnoustroju na leki. W większości wypadków wykorzystywana metoda to dyfuzjno-krążkowa. Dzięki niej zdołamy zakwalifikować dany drobnoustrój do jednej z trzech kategorii. Mamy takie do wyboru: oporny, średnio wrażliwy i wrażliwy.

Przypadł Ci do gustu ten artykuł? Zatem gorąco zapraszamy do kolejnych naszych postów, które będą o podobnej dziedzinie.

Szczepy umiarkowanie wrażliwe świadczą o tym, iż nie możemy założyć sukcesu terapeutycznego.

badania

Autor: CIAT
Źródło: http://www.flickr.com
Ale jesteśmy w stanie go osiągnąć w przypadku, gdy zdołamy podać wyższą dawkę antybiotyku. Wartościowa przemiana także zajdzie, jeśli zdołamy zwiększyć częstotliwość jego podania. Istnieją też inne metody diagnostyki wrażliwości na leki. Na przykład metoda rozcieńczeniową.

W takich badaniach nadzwyczaj wart podkreślenia jest wynik. Końcowy wynik dodatni jest wydawany, gdy ukończony zostanie proces identyfikacji drobnoustroju, a tym samym będzie realne jego wskazanie wrażliwości na leki. Ujemny wynik wydawany jest w momencie, podczas gdy po okresie inkubacji (24-48 godzi – posiew krwi i 5 dni – płyn mózgowo-rdzeniowy) nie oznajmiono przyrostu drobnoustrojów.

Comments are closed.