Press "Enter" to skip to content

Otwieramy restaurację. O czym trzeba pamiętać? Co jest najważniejsze? Jak urządzić takie miejsce?

Wyposażenie i otwarcie restauracji to znaczny koszt. Właśnie z tej przyczyny tak ważne jest umiejętne skonsolidowanie każdego z elementów, czyli zaczynając od wystroju, poprzez wyposażenie, kończąc na potrawach. To faktyczne sposób, jak restauracja jest urządzona i wyposażona określona charakter takiego miejsca. Jakie powinno być wyposażenie?

odwiedź www

Autor: Sam Howzit
Źródło: http://www.flickr.com

Tak naprawdę liczy się spójność i funkcjonalność. Ważne są także jak najniższe koszty utrzymania, lecz bez przesady, bo może się to obrócić przeciwko nam. Jeśli mowa o doborze wyposażenia, to musi być ono również zależne nie tylko od wyglądy, ale także od trwałości materiałów, z jakich zostało zrobione. Rozpocznijmy od wyposażenia kuchni, bo ta sprawa jest równie ważna, co wyposażenie (zobacz: wyposażenie gabinetów kosmetycznych) sali czy karty menu restauracji. Musi być idealnie przemyślane, jak planujemy urządzić pomieszczenia kuchenne. Trzeba się zastanowić, jakie wyposażenie (sprawdź) będzie pasować do charakteru całego lokalu.

kawa

Autor: Edsel Little
Źródło: http://www.flickr.com

Sporo początkujących restauratorów często popełnia kardynalny błąd, bo zakupuje drogie wyposażenie, aby następnie z niego zrezygnować.

Zakup tego sprzętu musi być dobrze przemyślany, tak żeby idealnie wykorzystać jego potencjał. Innym, ważnym aspektem w zakresie wyposażenia kuchni jest również jej charakter. Coraz częściej można spotkać więc restauracje, w jakich kuchnia jest otwarta na salę, czyli klienci mogą do niej zaglądać. W takiej okoliczności sprzęt oraz jego rozmieszczenie powinno być nie tylko jak najbardziej przemyślane, istotny jest również wygląd kuchni. Chyba nikt nie ma wątpliwości, że najbardziej istotne miejsce w lokalu gastronomicznym to jej wnętrze. To przede wszystkim jedyne miejsce, które widzą klienci, to też miejsce od jakiego zależy opinia na jego temat.

Wnętrze ma decydujący wpływ na takie sprawy, czy restauracja będzie służyła jako miejsce spotkań towarzyskich czy w sumie służbowych. Dlatego niezwykle ważny jest dobór takich przedmiotów, jak stoły, meble, dekoracja, ale też karty dań czy nawet przyprawniki (przyprawniki decorest). To one, czasami te najdrobniejsze detale decydują o tym, czy potencjalny gość polubi nasz lokal. Wnętrza i menu muszą być ze sobą spójne, a co kluczowe powinny odpowiadać wybranej przez nas grupie docelowej. To wszystko jest bardzo istotne i ma naprawdę znaczący wpływ na to, czy nasz lokal gastronomiczny odniesie sukces.

Comments are closed.