Press "Enter" to skip to content

Apteka to idealny sposób na własny biznes. Wiesz jednak jakie spełnić musisz warunki?

Wiele osób ma w planach mieć coś swojego, to znaczy własny biznes, dzięki któremu możliwe będzie rozwijanie własnych pomysłów. Czasem ich brak, bo na przykład tak już wiele firm istnieje i tak ciężko wejść na rynek. Pomimo to, coraz więcej osób korzysta z franczyzy. To system, w którym otwieramy własny biznes, ale działamy pod znakiem towarowym innej firmy.

własna apteka z nowafarmacja.com.pl

Autor: Grupa Nowa Farmacja
Źródło: http://www.nowafarmacja.com.pl/

Ktoś może spytać, jaki w tym sens? Korzyści jest niezwykle dużo, przede wszystkim tego typu, że dzięki znanemu podmiotowi nam łatwiej ruszyć z biznesem, łatwiej zyskać klientów i łatwiej zostać na rynku. Coraz większa ilość osób otwiera w ten sposób apteki. W tej sytuacji jednak warto spełnić wiele innych kryteriów. Jak wyglądają?

Zastanawiałeś się jak otworzyć własną aptekę? Przygotowania do otwarcia, spełnienie formalności i wymogów zajmują od około 8 do 20 tygodni. Największą ilość czasu należy przeznaczyć na remont oraz dostosowanie lokalu do przyjętych norm. Zezwolenia nie dostanie osoba, która między innymi: prowadzi lub wystąpiła z wnioskiem o zdobycie zezwolenia na prowadzenie obrotu hurtowego produktami leczniczymi, prowadzi na terenie województwa więcej niż 1 procent aptek ogólnodostępnych, jest członkiem grupy kapitałowej w definicji ustawy o ochronie konkurencji oraz konsumentów, której członkowie posiadają na terenie województwa więcej niż 1 procent aptek ogólnodostępnych. Prawo do uzyskania zezwolenia na prowadzenie apteki ma osoba fizyczna, osoba prawna a także niemająca osobowości prawnej spółka prawa handlowego.

Żeby otrzymać zezwolenie na prowadzenie apteki, należy do wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego złożyć specjalny wniosek oraz dokumenty poświadczające o tytule prawnym do pomieszczeń lokalu. Niezbędny jest także wyciąg z rejestru, plan i opis techniczny pomieszczeń, opinię Inspekcji Sanitarnej, imię i nazwisko farmaceuty odpowiedzialnego za prowadzenie apteki. Za przyznanie zezwolenia pobierana jest opłata w wysokości pięciokrotnego min. wynagrodzenia za pracę określonego na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

Podmiot posiadający aptekę powinien zatrudnić Kierownika Apteki. Może nim być tylko farmaceuta, jaki ma co najmniej pięć lat stażu pracy w aptece. Może mieć również 3 lata, jeśli posiada specjalizację z tematu farmacji aptecznej. Jak widać apteka franchising (załóż aptekę – franchising) to sporo załatwiania, lecz wiele późniejszych korzyści. najbardziej żmudne to przejść okres weryfikacji, gdyż trochę to trwa, lecz kiedy już nasza apteka będzie czynna, to można być pewnym solidnego interesu. Zdecydowana większość aptek radzi sobie bardzo dobrze, a nawet idealnie. Nie mamy się więc czego obawiać, czy nasz interes będzie opłacalny.

Comments are closed.