Press "Enter" to skip to content

Zaliczka na podatek od wynajmu, rozliczenie podatku za wynajęcie

Gdy chcielibyśmy od kogoś wynająć mieszkanie często nie mamy bladego pojęcia na temat wynajmowania lokalu mieszkalnego. Ale to nie my musimy wszystko wiedzieć, o wiele więcej powinna wiedzieć osoba, która postanowiła owe mieszkanie nam wynajmować. Jest coś takiego jak zaliczka na podatek od najmu.

Jest ona konieczna do uiszczenia w Urzędzie Skarbowym, gdy mamy przychody właśnie z najmu nieruchomości (przeczytaj więcej na stronie internetowej). Podatnik ma 2 możliwości może postawić na ryczałt albo wziąć po rozwagę podatek dochodowy.

Wnętrze mieszkania

Autor: Martin Pulaski
Źródło: http://www.flickr.com

Po podjęciu decyzji powinien ją zgłosić w Skarbówce. Jeżeli chcemy wynajmować mieszkanie i nie do końca ogarniamy prawne aspekty w tej kwestii to wizyta w Urzędzie Skarbowym pomoże nam wszystko zrozumieć. Tam zostaniemy poinformowani, do czego będziemy zobowiązani, jeśli zechcemy wynająć mieszkanie. Można również pójść do prawnikalub zapytać kogoś znajomego, kto również zajmuje się wynajmem. Choć tu możemy zostać zaskoczeni, bo niestety wciąż istnieje wynajmowanie komuś mieszkania ot tak, bez formalności, co jest niezgodne z prawem.

Wynajęcie mieszkania plus niezbędne formalnościWszystkie pracujące osoby doskonale wiedzą, że przychodzi taki czas w roku, w którym należy rozliczyć się z Urzędem Skarbowym. Opcji jest kilka, bo możemy samodzielnie się rozliczyć, można również skorzystać z pomocy urzędnika we wspomnianej Skarbówce, możemy również iść do księgowego lub pomyśleć o rozliczeniu przez Internet. Jeśli już kilka razy z rzędu rozliczaliśmy się to kolejny raz już nie będzie nas zaskakiwał. Ale jeżeli jest tak, że pierwszy raz trzeba pamiętać jeszcze o rozliczenie podatku za najem wtedy można mieć kłopot, bo niby skąd mamy wiedzieć, jaki dokładnie Pit nas obowiązuje .

Salon w mieszkaniu

Źródło: www.morguefile.com

Podobnie jak w sytuacji, gdy mogło się mieć problem ze zwykłym PIT-em możemy pójść do Urzędu Skarbowego i tam otrzymać konieczne wiadomości lub znaleźć księgową, która jak wiadomo za opłatą wszystkim się zajmie. Jest to idealna opcja, bo przy takim wyborze mamy pewność, że nie będzie trzeba robić jakiś korekt do swojego rozliczenia. Tak, więc pamiętajmy, że jeśli dostajemy pieniądze za najem mieszkania to jesteśmy zmuszeni do płacenia za to podatku.

Przejdź na naszą witrynę – tam czeka na Ciebie kompleksowy wpis (http://www.waliduda.pl/zakres-uslug/prawo-medyczne) tego tematu. Opracowaliśmy go dla Ciebie z radością.

To nie jest tak, że można tego nie zgłaszać, bo jeżeli tego typu sytuacja nie będzie zgłoszona, to potem można zapłacić naprawdę bardzo dużą karę.

Comments are closed.