Press "Enter" to skip to content

Tajemnice korzystnego oświetlenia lokum

Prawidłowo oświetlone mieszkanko to gwarancja wigoru a także świetnego samopoczucia lokatorów. Istotna jest nie tylko funkcjonalność, ale również całościowy efekt, pozyskany dzięki przeróżnym rodzajom lamp. O tym, jak istotną funkcję w naszym życiu pełni światło, każdy wie. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z faktu, jakie przesłanie ma dla nas odpowiednie oświetlenie mieszkania. Szczególnie, że jako obywatele „ciemnej strefy” geograficznej większą część roku spędzamy w blasku sztucznego oświetlenia. Od oświetlenia zależy przeto nie jedynie nasze samopoczucie, ale także zdolność do pracy oraz efektywnego wypoczynku.

oświetlenie salonu

Autor: Emily May
Źródło: http://www.flickr.com
Przy wyborze wariantu lamp trzeba wziąć pod uwagę preferencje a także tryb życia domowników. Jedni lepiej się czują się w pomieszczeniach bardzo jasnych, pozostali preferują półmrok. Innego światłą potrzebują osoby spędzające całe godziny przy biurku, natomiast innego odpoczywający co wieczór na kanapie. Pamiętajmy także o tym, że światło jest elementem ozdobnym. Wejdź też tutaj: solidne żyrandole z wentylatorem. Dopomaga konstruować przestrzeń, wydobywa zalety wnętrza, ożywia kolory, a nawet może niekiedy optycznie podwyższyć pomieszczenie! W mieszkanku musi panować harmonia między rodzajami oświetlenia. W każdym pomieszczeniu powinno być parę źródeł światła (np. nowoczesne plafony do salonu, lampy podłogowe, żyrandole z wentylatorem). Sprawdź szczegóły: światło (inne wątki tutaj) sufitowa do łazienki.

Obowiązkowe jest rzecz jasna oświetlenie ogólne (dzięki niemu można na np. robić porządek po zmroku). Nie starczy jednakże tylko górna lampa! Salon na przykład trzeba wyposażyć także w dodatkowe punkty świetlne. Pamiętajmy, że bardzo jasne, sztuczne światło budzi do pracy oraz koncentracji. Z kolei przyciemnione sprzyja relaksowi. Poza tym, im sporzej źródeł światła, tym lepiej – większa jest wtenczas możliwość kształtowania przestrzeni. Ta sama reguła tyczy się światła w toalecie. Tu nie wystarczy jedna światło (odkryj więcej) sufitowa do łazienki. Nadzwyczaj ważne jest oświetlenie lustra i możność stworzenia nastroju służącego odpoczynkowi. Interesujące nowości pojawiły się tu: nowoczesne plafony do salonu.

oświetlenie korytarza

Autor: lagalag15
Źródło: http://www.flickr.com
I jeszcze jedna porada – jeżeli jest taka możliwość (dla przykładu w trakcie wymiany instalacji ), dobrze jest zaplanować jeden główny włącznik przy drzwiach wejściowych. W owym czasie, opuszczając dom jednym pstryknięciem możemy zgasić światło we wszystkich wnętrzach.

Comments are closed.