Press "Enter" to skip to content

W jaki sposób sprawić aby urząd administracji publicznej poprawnie funkcjonował?

Częstokroć utyskujemy na działanie urzędów a także urzędników. Naszym sądem funkcjonują za wolno lub nieprofesjonalnie. Wszystkie te odczucia z reguły są subiektywne. Załatwiając coś w powiecie lub w gminie często już na początku jesteśmy zdenerwowani, toteż łatwiej jest nam wzbudzić w sobie negatywne emocje. Czasem po prostu czujemy niepokój w obliczu władzy – szczególnie łatwo o podobne uczucia w przypadku osób starszych, często zagubionych w dość nieprzystępnym gmachu

administration

Autor: Guillaume Speurt
Źródło: http://www.flickr.com
Wszelkie te uczucia i wiele innych mogą zniekształcić nasz obraz faktyczności. Najbliższy z brzegu przykład; organizując w gminie poświadczenie o wpisie do rejestru uprawnionych do głosowania pewien czas spędziłem w ogonku ze starszymi kobietami które to z jednej strony zestresowane były tym iż muszą pozyskać pewien papier, z drugiej strony były trochę zagubione. Oceniły one pracę pań urzędniczek jako złą, mimo że nie było obiektywnego powodu do podobnych ocen. Emocje zaburzyły ich percepcję. Piętnaście minut wyczekiwania w ogonku nie jest powodem do skarg. Na czym zatem powinna polegać dobra ocena funkcjonowania administracji publicznej? Przede wszystkim powinna być obiektywna oraz pozbawiona emocji.

Warto obejrzeć inne polecane www, by zgłębić inne fascynujące informacje na ten temat. Nie wahaj się więc i kliknij tutaj!

Dobrze więc ażeby ocena funkcjonowania administracji publicznej przeprowadzona była przez organizacje pozarządowe niezależne od oceny danej instytucji, nie ulega wątpliwości bowiem iż nie można być arbitrem we własnej sprawie. Jednostka taka do przeprowadzenia oceny powinna odnaleźć odpowiednie narzędzia. Jednym z podstawowych może być tzw. audyt, innymi słowy procedura polegająca na zadaniu zredagowanych przedtem standardowych pytań tyczących się analizowanej sfery lub ogólnych. Pytania muszą posiadać postać anonimowej ankiety a poddawani jej pracownicy powinni być pewni iż nie spotkają ich bolesne konsekwencje za udzielenie prawdziwych, lecz pejoratywnych odpowiedzi. Analiza formularzy może pomóc w ulepszaniu działania urzędu. Więcej: tutaj Współcześnie dąży się również do wprowadzenia w Polskich urzędach także rodzaju wewnętrznych procedur gdzie jednym z elementów byłaby ocena funkcjonowania administracji publicznej. Procedura ta została opracowana w oparciu o dyrektywy Unii Europejskiej oraz jest składnikiem zarządzania jakością w urzędach administracji publicznej.

Comments are closed.