Press "Enter" to skip to content

Pianka czy wełna – innymi słowy czym ogrzać strych.

To, jaki sposób ocieplenia poddasza wybierzemy jest związany z organizacją i wielkością miejsca, jaką mamy zaadaptować pod dachem. Musimy wykonać przegląd stanu technicznego pokrycia dachowego jak również więźby, żeby przekonać się, czy nadają się do dalszego użytkowania. Jeśli nie żądają one remontu, czeka nas ocieplenie strychu.

W niewielkiej przestrzeni staniemy przed dylematem: ile ocieplenia i gdzie. Obecnie, najbardziej lubianymtowarem do ocieplenia jest wełna, ale w łaski powoli wchodzi ocieplenie poddasza pianką polietylenową.

Rozważając te dwa sposoby izolacji, zestawimy ich plusy oraz wyłonimy defekty. Pierwszą różnicą przemawiającą za użyciem pianki jest czas realizacji. Izolacja wełną trwa od kilku do kilkunastu dni, a do wykonania potrzebne są dwie osoby, za to ocieplenie poddasza pianką przez dwu osobowy skład realna jest do wykonania w jeden dzień. Przy ocieplaniu wełną wypada szczególną uwagę zwrócić na sposób montażu, aby ustrzec się dziur i miejscowych zgnieceń, ściśnięć wełny, albowiem powoduje to nieszczelność izolacji bądź obniżoną skuteczność. Pianka zaś, dzięki ponad 100 krotnemu rozrostowi, dopełnia każdą lukę i zaułek zapewniając 100% szczelności i maksymalnąefektywność izolacji.

Uzupełniające treści odnośnie analizowanego zagadnienia również są ekscytujące – więcej pod wskazanym adresem. Kliknij zatem tutaj i zobacz, że to prawda.

Poddasze

Autor: Knauf Sp. z o.o.
Źródło: Knauf Sp. z o.o.

Wełna nie przywiera bezpośrednio do powierzchni, dlatego do instalacji trzeba używać pomocnych elementów, jak na przykład gwoździe, sznurki. Pianka przywiera do każdej pokrywy, nie są więc wymagane dodatkowe części przy montażu. Ważne, by pamiętać, że dużym zagrożeniem dla wełny w charakterze izolacji poddasza jest wilgoć, dlatego że po nasyceniu wodą, wełna obniża swe własności izolacyjne. Jeśli chodzi o piankę to najbardziej narażona jest na nielubiane efekty w miesiącach zimowych, gdzie w wyniku znaczącej różnicy temperatur dochodzi do kondensacji pary wodnej i dodatkowo wytrącenia wilgotności z powietrza.

Wilgoć przechodząca przez warstwę izolacji pomniejsza parametr przewodności cieplnej, aczkolwiek nasiąkliwość pianki wynosi ok 0,5kg/m2 przez co jej właściwości izolacyjne nie ulegają pogorszeniu a takżezostają niezmienne przez lata.

Biorąc pod uwagę zarówno ocieplenie poddasza pianką poliuretanową lub wełną mineralną, największą uwagę należy zwrócić na stan wykonania zainstalowania, bo to od tego w kluczowej mierze zależy, czy zrealizowana izolacja nie zmieni swoich własności przez najbliższe kilkadziesiąt lat użytkowania budynku.

Comments are closed.