Press "Enter" to skip to content

Czy zdecydować się na gotowy czy indywidualny projekt domu?

Swój własny dom to marzenie wielu par, jednak w tak samo licznych przypadkach pozostaje jedynie właśnie wspomnianym marzeniem. Wszystko oczywiście przez finanse, które stoją najczęściej na drodze do jego realizacji. Gdy natomiast nasz budżet umożliwia wybudowanie nieruchomości, czeka nas również wiele przygotowań i pracy.

Jednym z etapów budowania domu jest zdecydowanie się na konkretny projekt, na podstawie którego powstanie nieruchomość. Projekty domów tworzone są przez wyspecjalizowane agencje, które zajmują się udostępnianiem kompleksowych rozwiązań w tym obszarze. Projekt bowiem to z reguły spora dokumentacja, która uwzględnia poszczególne warianty projektu – zazwyczaj składa się nań projekt architektoniczny, konstrukcyjny i dotyczący obowiązkowych instalacji. Powinny być one wykonane przez specjalistów z branży, a więc do dokumentacji dołączone powinny być niezbędne uprawnienia projekt domu (www.dism.pl)antów realizujących projekt poświadczające ich kwalifikacje.

dom jednorodzinny

Autor: LIBET
Źródło: LIBET

Projekt budowlany jest podstawą do tego, by otrzymać pozwolenie na budowę oraz możliwość jej realizacji. Powinien spełniać on wszystkie wymagania objęte w planie zagospodarowania przestrzennego i w prawie budowlanym. Wiele rodzin stawiających dom stawia w pierwszej kolejności na gotowe projekty oraz takie, które można bez problemu zaadoptować do występujących warunków. Oczywiście alternatywnym wyjściem jest sporządzenie projektu indywidualnego, na życzenie. Są to projekty szyte na miarę potrzeb klienta, czyli uwzględniające jego potrzeby dotyczące kształtu architektonicznego budynku oraz jego funkcjonalności. Takie projekty są jednak ze zrozumiałych względów zazwyczaj droższe.

Wybrać gotowy czy indywidualny projekt domu? Zwykle, nawet jeżeli ma się pewne wyobrażenie na temat tego jak ma wyglądać nasz przyszły dom, jest to wyobrażenie nazbyt ogólne, stąd też warto rozbudować swoją wizję w tym zakresie skupiając się na gotowych projektach. Na wyspecjalizowanych portalach internetowych związanych z tą tematyką można przejrzeć setki projektów domów jedno- i wielorodzinnych, z którymi dobrze jest się zaznajomić i wybrać najatrakcyjniejszy wariant domu i najodpowiedniejsze rozplanowanie nieruchomości.

Comments are closed.