Press "Enter" to skip to content

Zastosowania nierdzewnej stali

Nierdzewna stal została odkryta blisko wiek temu, ale dopiero w minionych kilkunastu latach zaczęła być powszechnie stosowana w budownictwie a także architekturze. Na początek w latach osiemdziesiątych jej zalety docenili architekci najbardziej rozwiniętych państw, a w ostatnich latach zjawiła się ona również w Polsce. Jeszcze do niedawna prawie nie znana, obecnie nadaje nowomodny wygląd największym centrom biurowym w świecie.

stal

Autor: Frerk Meyer
Źródło: http://www.flickr.com
Stal nierdzewna jest stopem żelaza niosącą co najmniej 11procent chromu. Uzyskuje ona swoje przymioty antykorozyjne wskutek tworzenia się powierzchniowej warstewki tlenków chromu. Warstwa owa jest niezwykle trwała i nawet w razie chemicznego czy mechanicznego uszkodzenia powierzchni stali bezzwłocznie rekonstruuje się, dzięki czemu zachowane zostają własności antykorozyjne materiału.

cięcie (więcej na temat) nierdzewna jest tworzywem niebywale trwałym i praktycznym, a jednocześnie dystyngowanym. Dzięki rozmaitości gatunków nawierzchni jak też szerokiej palecie wyrobów jest ona w stanie spełnić w największym stopniu wyszukane wymogi stawiane materiałom budowlanym i wykończeniowym przez konstruktorów oraz dekoratorów mieszkań.

Dom jest punktem, gdzie cięciem (zobacz stal nierdzewna) jest napotykana przez każdego. Jest ona albowiem idealnym materiałem na miski oraz pozostałe kuchenne narzędzia. Wewnętrzne fragmenty wysokiej jakości zmywarek oraz wysokiej jakości noże stworzone są z tegoż materiału.
Stal nierdzewna jest szablonowym materiałem związanym z wysokim standardem bytu, stąd też zastosowanie jej w gospodarstwach domowych wzrasta wraz z rosnącym standardem egzystencji.

obróbka stali

Autor: PEO ACWA
Źródło: http://www.flickr.com
Do pocięcia stali nierdzewnej można zastosować takie technologie, jak: cięcie laserem, cięcie za pomocą plazmy jak też cięcie strumieniem wody. Przed doborem konkretnego rozwiązania trzeba przeanalizować, jakiej grubości półprodukty zostaną cięte, jaka precyzja jest wymagana. Jeśli najważniejszym elementem jest dokładność cięcia, to uzyskamy ją przez cięcie wodą czy cięcie laserowe. W czasie cięcia blachy o grubości ok. 0,1 – 3 mm laser umożliwia zachowanie niezwykle wysokich parametrów jakościowych, zwłaszcza przy wycinaniu małych bądź specyficznych elementów, jak na przykład małe otwory, łagodne kształty, itp. Przy większych grubościach wymagane może być mocniejsze oraz kosztowniejsze źródło lasera.

Comments are closed.