Press "Enter" to skip to content

Tiry pod fachowym nadzorem, czyli co zazwyczaj ulega awarii w tego rodzaju pojazdach

W wielu mniej bądź bardziej rozpoznawalnych maksymach diabeł bywa łączony z pośpiesznie podejmowanymi decyzjami, a to jak doskonale wiemy, zawsze kończy się nieszczęściem Jeżeli takie skrzydlate myśli zastosować do kierowców ciężarówek, to bardzo szybko przypominają się tragiczne wypadki, w których zazwyczaj giną pasażerowie osobówek.

A tak naprawdę przyczyną wspomnianych wypadków jest nie tylko zbyt duża prędkość, lecz także nieodpowiedzialność czy roztargnienie i przemęczenie. Tak czy inaczej, mechanicy pracujący w warsztatach samochodów ciężarowych mają ręce pełne roboty, gdyż część uszkodzonych pojazdów ponownie powraca na drogi.

Tiry, transport

Autor: iStock
Źródło: T.S.H. POLMAR

Niektóre części wraz z biegiem lat ulegają całkowicie normalnemu zużyciu. Wieloletni kierowcy wiedzą, kiedy należy pojechać do serwisu, żeby wymienić olej albo opony. Można zatem rzec, że pewne prace są po prostu zaplanowane ze stosownym wyprzedzeniem. Tymczasem do innej kategorii wliczymy takie naprawy, które niełatwo przewidzieć. Jeżeli kierowca samochodu ciężarowego podczas wykonywania manewru cofania zahaczy o słupek, to koniecznie należało będzie odwiedzić serwis. Naprawa naczep, regeneracja klap czy wymiana starych zawiasów to wręcz sztandarowe usługi zakładów mechaniki samochodowej tirów.

Zupełnie odrębną sprawą pozostaje awaria, która zdarza się w drodze. Tutaj zazwyczaj zawodzi elektronika. Jeden miniaturowy element może skutecznie unieruchomić samochód nawet na kilka godzin. Wszystko jest zależne od rodzaju usterki i tego, jak szybko pomoc drogowa tir dojedzie na miejsce. Profesjonaliści są w stanie uruchomić na autostradzie niemalże każdy wóz. I to jest bardzo istotne, bo jeśli przewożone są produkty szybko psujące się, to w czasie upałów liczy się każda minuta.

Częstotliwość występowania usterek bywa uzależniona od przynajmniej paru kryteriów. W grę wchodzą: wiek samochodu, cyfra kilometrów na liczniku, jak również umiejętności danego szofera.

Musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, czy informacje, które omawiają przedstawiany wątek, są wnikliwe. Jeżeli nie, to przejrzyj treść (http://www.jarecki-dpfserwis.pl/czyszczenie-dpf-wroclaw), która ma istotne wiadomości.

Miłośnicy motoryzacji będą dbać o powierzony im wóz i z łatwością zauważą źródło potencjalnych drogowych kłopotów. A wracając do tematu, pomoc drogowa TIR często wyrusza także do awarii podwozia, uszkodzonego ogumienia i najrozmaitszych problemów z silnikiem. Niekrótki i znany chyba tylko mechanikom spis awarii kończą nieczęsto występujące usterki. Tak czy siak, bez pomocy serwisantów ciężarówki daleko nie pojadą.

Comments are closed.