Press "Enter" to skip to content

Jak wykonać mierzenie odkształceń za pomocą tensomertu – czytaj cenne porady

Tensometry mają zastosowanie w wielu dziedzinach i w wielu rozmaitych obrębach. Są to akcesoria umożliwiające sprawdzian odkształceń. Pomiary tensometryczne przynależą do jednej z częściej stosowanych metod pomiarów naprężeń na powierzchni modułu.

Wykorzystanie odpowiedniego tensometru zależy od warunków wymagań prób powiązanych z towarem, układem elementu konstrukcyjnego, gatunkiem obciążenia, temperaturą.

Sprawdź bez marudzenia ten wpis ze strony (https://www.artimbo.pl/ploty-bergamo,g27.html) prezentującego zbliżone artykuły, ponieważ on z pewnością także jest warty Twojej uwagi.

Najobszerniejsze przeznaczenie odnalazły tensometry oporowe i przy ich użyciu wykonywana jest większa część pomiarów laboratoryjnych i użytkowych.
Tensometry oporowe wyróżniają się sporą precyzją i dokładnością, co pozwala pomiar niezwykle drobnych deformacji. Posiadają nieznaczne rozmiary, dzięki czemu można nimi badać zjawiska spiętrzenia napięć, są niewrażliwe na drgania i wstrząsy, zdołają także pracować w wysokich temperaturach i ciśnieniach.

Pomiar wilgotności desek

Autor: Kopp – Podłogi Naturalnie Dosko
Źródło: Kopp – Podłogi Naturalnie Doskonałe.

Tensometry powinny w trakcie testu tworzyć całość z badanym obiektem, co łączy się z koniecznością niezwykle starannego ich przyklejenia po wcześniejszym przygotowaniu gruntu. Warstwa lepiszcza powinna być możliwie cienka, jednocześnie gwarantując idealne przystawanie tensometru, także doskonałą izolację elektryczną pomiędzy tensometrem, a badanym przedmiotem – wysokiej jakości tensometry.

Chcesz zobaczyć opisywany problem pod innym kontem? Jeśli tak, to najlepszym sposobem byłoby kliknięcie w ten link. Tam zweryfikuj szczegóły (https://www.bosch-industrial.pl/).

Ponadto klej nie może zmieniać cech z upływem czasu i musi być odporny na wpływ temperatury.

Dzięki możliwościom wykorzystywania odpowiednich układów pomiarowych, informacje o naprężeniu jest możliwość zapisywać na taśmie magnetycznej, bądź w pamięci maszyny cyfrowej. Tensometry oporowe przynoszą łatwość kierowania procesów obciążenia i odciążenia, a ich obsługa jest prosta i pewna. Nadzwyczaj ważną wiadomością jest fakt, że tensometry można umieszczać na przestrzeniach zakrzywionych.

Badania tensometryczne zdołają dostarczyć mnóstwo wiedzy na temat badanego przedmiotu w kontekście jego dynamiki pracy, solidności, czyniących na obiekt wymuszeń. Dane mogą zostać wykorzystane w celach przyszłościowych, jak też w celach monitoringu stanu i diagnostyki. Tensometry elektryczne charakteryzuje wielka precyzja i możliwość badania niezwykle małych deformacji. Badania te mogą być realizowane nawet w sporej odległości od składnika badanego.

Comments are closed.