Press "Enter" to skip to content

Bezpieczny plac zabaw, czyli o co się zatroszczyć, jeżeli nasze maluchy mają bawić się spokojnie

Bezpieczny rozwój malucha jest priorytetem stawianym sobie przez każdego rodzica. Jeśli ty również masz pociechę, na pewno dbasz, aby twojemu szkrabowi niczego nie brakowało i by nigdy nie był narażony na niebezpieczeństwo, zatem zakupujesz np. specjalne osłony na gniazdka elektryczne.

Tak samo jest z zabawą – wielokrotnie decydujemy się na zabawki edukacyjne i staramy się chodzić z dzieckiem na plac zabaw, by uczyło się kontaktów z rówieśnikami i mogło bawić się na świeżym powietrzu. Jednakże nie każdy plac zabaw jest bezpieczny – jakim sposobem sprawdzić czy właśnie ten ulokowany koło naszego domu urzeczywistnia ustalone standardy?
plac zabaw

Autor: sikeri
Źródło: http://www.flickr.com
Czasem wystarczy już pierwszy rzut oka – jeśli wszędzie zauważasz śmieci, nie jedynie papiery, lecz co gorsze – szkło, to powinna być pierwsza i ostatnia wizyta w tym miejscu. Jeśli wszystko wydaje się być dobrze, zobacz czy przy wejściu wywieszony jest regulamin oraz informacje kontaktowe do właściciela. Kolejnym ważnym elementem są nawierzchnie na plac zabaw, które powinny gwarantować bezpieczeństwo napełnienie środkiem gaśniczym FM-200 nawet gdy maluszek spadnie z huśtawki Najbardziej popularne nawierzchnie to syntetyczna guma, piasek, a także wiór drzewny. Wyjątkowo niebezpieczną natomiast nawierzchnią jest beton. Trawa także nie jest idealna, gdyż kiedy tylko będzie padać deszcz, zamiast miłej trawki będzie błoto, na jakim tylko można się poślizgnąć.

Pod tym linkiem znajduje się podobna strona opisująca taką kwestię. Zobacz także podobny świeży wpis (www.anotis.pl/) na ten temat. On również jest warty poznania.

Co więcej trzeba sprawdzić wszystkie umieszczone na placu zabaw sprzęty – nie mogą być popsute, powyginane lub z rdzą. Czasami klej do drewna albo do plastiku puszcza i może się okazać, iż maluch szybciej się zadraśnie, niż będzie się radośnie bawić (kleje do drewna).

plac zabaw

Autor: Ryan Hyde
Źródło: http://www.flickr.com
Jeżeli na placu zabaw jest piaskownica, piasek ma być czysty, nie mieć żadnych śmieci oraz robaków. I na koniec wcale nie najmniej ważna kwestia, a wręcz przeciwnie – plac zabaw ma mieć ogrodzenie, by nasze maluchy nie biegły poza jego teren w trakcie zabaw, ale nie wyłącznie. Ogrodzenie chroni także przed wejściem np. psów, jakie mogłyby zanieczyszczać piaskownicę. Plac zabaw to świetne miejsce dla maluszków, jak najbardziej jeśli jest bezpieczny. Dzieci mogą bawić się tutaj godzinami, by później zmęczone, lecz też szczęśliwe poszły spać od razu po wieczornej kąpieli oraz czytaniu. Dowiedz się więcej:

Comments are closed.