Press "Enter" to skip to content

Techniki drukowania 3d – zalety i opis każdej z nich

Prawdę mówiąc drukowanie 3d to uniwersalna nazwa, jaka obejmuje wiele różnych technologii. Jest wiele sposobów na druk 3d i o tym trzeba pamiętać.

Pierwszą z technik druku 3d jest tzw. FDM (Fused Deposition Modeling). Tego typu technologie druku 3d bazują na tym, że na przemian układane są na siebie dwa rodzaje tworzywa – jeden jest plastyczny, a drugi wspierający. Maszyna na swój modelowy stół nakłada więc na przemian materiały, bazując na modelu 3d wykonanym w odpowiednim programie.

Masz chęć przeczytać inne tak samo przydatne wskazówki? Jeżeli tak, to zobacz tutaj producent silosów zbożowych, a z pewnością nie odczujesz rozczarowania.

Uzyskany tą techniką model jest od początku gotowy do użytkowania. Zaletą FDM jest fakt, że jest stosunkowo niedrogą technologią drukowania 3d. Wytworzone modele są wytrzymałe, można je oddawać różnego rodzaju poprawkom, są niemalże idealną reprodukcją wzoru stworzonego na komputerze.

Kolejna metoda to MJP/PolyJet. Te technologie druku 3d wyglądają trochę w inny sposób (techniki druku 3d). Na stół drukarki układa się cienką warstwę akrylowej żywicy i tworzywa podpierającego. Gdy ułoży się konkretną warstwę, powinno się ją wzmocnić z pomocą lampy UV. Później układana jest kolejna warstwa, wzmacnia się ją, następnie jeszcze jedna warstwa – i tak do chwili powstania pożądanego produktu. Wykonane technologią MJP/PolyJet projekty posiadają gładkie powierzchnie, bardzo dobrze odwzorowują szczegóły, a do ich produkcji można czerpać z dużej gamy tworzyw.
odzwierciedlenie - przemysł

Autor: Kris Duda
Źródło: http://www.flickr.com

Często czerpie się również z techniki o nazwie SLS. Na stole rozsypuje się cienką warstwę proszku, w niektórych miejscach jest ona scalana z pomocą lasera. Pod wpływem takiego lasera, pewne ziarenka proszku zamieniają się w stały materiał. Potem nakłada się drugą warstwę proszku, powtarza się też proces wzmacniania laserem. Tego typu technologie druku 3d również mają swoje zalety. Projekty wydrukowane dzięki SLS są niezwykle precyzyjne, odporne i mają zwartą formę.

Termin typowej czy perfekcyjnej drukarki 3d w rzeczywistości nie istnieje. Techniki druku 3d wciąż ulegają zmianom i rozwijają. Urządzenia 3d ukazywały się już lata temu w filmowej twórczości science-fiction, gdzie tworzyły wszystko perfekcyjnie – jednakże takie drukarki jeszcze nie istnieją.

Comments are closed.