Press "Enter" to skip to content

Popularność stali nierdzewnych

Trudno nie zauważyć, iż stale nierdzewne mają już od jakiegoś okresu główną pozycję, jako tworzywo do wytwarzania urządzeń w przemyśle dekoracyjnym jak też spożywczym. Surowiec ten, acz kosztowny w zestawieniu ze stalą konstrukcyjną dominuje, a to na skutek trwałości na korozję. Stale owe przez cały czas zachowują satynową czy wypolerowaną powierzchnię niezależnie od warunków atmosferycznych, kontaktu z wysoce korozyjnymi artykułami spożywczymi.

śruby

Autor: Lanà
Źródło: http://www.flickr.com
Wygląd nie jest oczywiście jedyną wartością, najważniejsza to brak zanieczyszczeń, jakie mogłyby się przedostać do przetwarzanego pożywienia, zanieczyścić go lub przeistoczyć jego cechy, smak bądź kolor. Producenci wina wiedzą, iż moszcz nie powinien mieć kontaktu ze stalą, gdyż żelazo przejdzie do soku i w późniejszym czasie może doprowadzić do jego zepsucia. Nie inaczej dzieje się z pozostałymi artykułami spożywczymi, kapusta kiszona, soczki, mięsa, pulpy warzywne oraz przetwory nabiałowe, dlatego w dobrych maszynach powinny być stosowane tylko śruby nierdzewne – . Cechy przeciwrdzewne są w owych stalach stałe wziąwszy pod uwagę obróbkę termiczną, czyli gotowanie, smażenie czy zamrażanie. W związku z tym nie potrzebują już powłok ochronnych. I są na dłuższą metę tańsze w eksploatacji.

śruby

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Dzieje się tak, albowiem chrom mieszczący się w stali tworzy warstwę ochronną tlenku na powierzchni.

Masz chęć poznać opisywany problem pod innym kontem? Jeśli tak, to najlepszą metodą byłoby kliknięcie tego linku. W tamtym miejscu zweryfikuj szczegóły (https://c-l.pl/utwardzacze-zywic/).

Tlenki tworzą się, kiedy tylko jest dostęp tlenu. Najciekawsze jest to, iż jeśli zlikwidujemy powłokę tlenku dla przykładu w czasie mycia czy czyszczenia to taka warstwa mając kontakt z wszędobylskim tlenem natychmiast się odnowi. Innymi słowy możemy stwierdzić, że sama się regeneruje. Gorzej może być w trakcie obróbki ściernej albo cięcia. Zachodzi wtedy niebezpieczeństwo przedostania się na przykład siarki z materiałów ściernych na powierzchnię stali i to może powodować korozję.

Jeżeli absorbują Cię opisywane w tym tekście tematy i chcesz poczytać większą ilość informacji na taki temat – wejdź tu kleje hotmelt!

Istotne jest więc używanie tylko narzędzi ściernych czy spawalniczych przystosowanych do odróbki stali INOX.

Stale nierdzewne są troszkę trudniejsze w obróbce aniżeli stale konstrukcyjne. W dużej części przypadków wiercenie, krajanie oraz obróbka powierzchni przysparza więcej kłopotów, jednakże o tym napiszę innym razem.

Comments are closed.