Press "Enter" to skip to content

Maszyny potrzebne od zaraz

Wynajem czy leasing? Oto kwestia, która spędza sen z powiek właścicielom firm mającym w planach rozwój firmy. Na którą propozycję się zdecydować?

Wypożyczalnie maszyn budowlanych są coraz łatwiej dostępne i gwarantują coraz szerszą paletę usług. Zaletą tej koncepcji jest mała ilość formalności (najczęściej trzeba wykazać tylko dokumenty rejestracyjne firmy) oraz dostępność maszyny – (sisu) po podpisaniu umowy. Umowy mogą być zawierane bez żadnych ograniczeń czasowych, (zależnie od potrzeb), a im jest on dłuższy, tym miesięczny koszt wynajmu jest niższy. Wypożyczalnia ponosi także odpowiedzialność za awarie i naprawy maszyn, o ile, nie wynikają one z winy użytkownika – przedsiębiorcy. Ujemną stroną tego rozwiązania jest dostępność maszyn (wypożyczalnia może nie posiadać ich na stanie lub właśnie mogły zostać wynajęte), jak również koszty.

przebudowa budynku

Autor: Public domain: Use these pix for any purpose
Źródło: http://www.flickr.com

To idealna propozycja dla prac tymczasowych w budownictwie i zabezpieczenia nagłej potrzeby rozbudowania parku maszynowego. Jego koszty są porównywalne do kosztów leasingowania maszyn, lecz trzeba mieć na uwadze, że po zakończonych pracach maszyna wraca na miejsce, zaś pracodawca mimo poniesionych kosztów nie ma szansy jej wykupu, co za tym idzie nie staje się ona jego własnością.

Alternatywą dla wypożyczenia sprzętu jest leasing.
Dość popularnym przedmiotem umowy leasingowej stały się w obecnych czasach maszyny, a wśród nich m.in. volvo maszyny budowlane i drogowe minikoparka, maszyny (czytaj więcej) przenośne – np. młot pneumatyczny, maszyny do obróbki drewna i metalu czy wszelkiego rodzaju maszyny drukarskie.
Leasing maszyn budowlanych, posiada wiele wymiernych zalet. W razie kredytu osoba fizyczna musi pokryć podatek od towaru i usług (VAT), w leasingu natomiast opłatę uiszcza firma leasingowa. Plusy leasingu dostrzega się także, porównując go z wynajmem. Umowa leasingu zawsze jest zawierana na czas określony, zaś umowa najmu jest przeważnie trwa krócej (zależnie od potrzeb). Dodatkowo w razie wynajmu nie mamy prawa wykupu maszyny, za to można to zrobić, kiedy bierze się sprzęt w leasing.

Comments are closed.