Press "Enter" to skip to content

Efektywna ocena zatrudnionego

Każdy przedsiębiorca co jakiś czas dokonuje oceny swych pracobiorców. Takie informacje jak efektywność oraz umiejętność współpracy ze współpracownikami wpływają nie jedynie na podjęcie rozstrzygnięć co do losu indywidualnego pracobiorcy, lecz przede wszystkim mogą przełożyć się na przychody firmy.

Odprawa pracownika to zazwyczaj ostateczność. Dobry pryncypał w pierwszej kolejności próbuje wyszukać należyte miejsce dla problematycznego pracownika, wychodzi on z założenia iż skoro iksa zatrudnił, konieczne będą mu jego zdolności. Poza tym zatrudniony to też konkretne koszty.

Sposobów weryfikacji pracobiorców jest wiele. Prosta ocena pracownicza to zwykły monitoring. Metoda ta ma jednakże sporo defektów. Podstawową jest to, że zwykle przełożonemu trudno jest zachowywać neutralność.

pracownicy podczas konferencji

Autor: Dell Inc.
Źródło: http://www.flickr.com

Jednocześnie wiadomo iż pracownicy w towarzystwie szefa podświadomie będą próbować zgadnąć oczekiwania przełożonego, co może wpłynąć na neutralność wyników, a tym samym na słuszność postanowień.

W związku z tym warto zastanowić się nad zleceniem takich badań wyspecjalizowanej jednostce.

Niezbędne są Ci kluczowe informacje na ten interesujący temat? Więc nie czekaj i wejdź do następnego tekstu – tam opracowaliśmy dla Ciebie coś wyjątkowego.

Takie rozwiązanie pozwala nie tylko zachowywać obiektywizm. Osoba przeprowadzająca badanie badanie satysfakcji klienta ankieta nie jest zaangażowana emocjonalnie w stosunku do badanej grupy lub osoby, ocena pracownicza będzie zatem wyższą jakościowo. Specjalista posiada także najczęściej większą wiedzę na temat psychologii, dlatego łatwiej wychwyci mniej oczywiste przyczyny kłopotów.

Jedną z metod uzyskania bezstronnych informacji o pracowniku lub grupie pracowników jest ocena 360 stopni. Metoda ta polega na stworzeniu kwestionariusza skierowanego do badanego pracownika jak też jego bezpośredniego otoczenia.

pracownik w biurze

Autor: Victor1558
Źródło: http://www.flickr.com

Na jednakowe pytania tyczące się osoby badanej odpowiadają: bezpośredni zwierzchnik, podlegli pracownicy, równorzędni pracownicy a nawet osoby z zewnątrz (dla przykładu klientela). Moglibyśmy ocenę tę w sposób obrazowy przyrównać do okręgu otaczającego osobę badaną, stąd jej określenie: ocena 360 stopni.

Ocena pracownicza nie jest jedynie sposobem na podniesienie skuteczności firmy. Przydaje się również osobie badanej, bowiem w sposób obiektywny pokazuje w jaki sposób dana osoba jest postrzegana przez otoczenie. Dzięki tej wiedzy zatrudniony może zatroszczyć się o własny indywidualny rozwój.

Comments are closed.