Press "Enter" to skip to content

Dlaczego warto zadbać o specjalistyczne oleje do maszyn rolniczych?

Urządzenia rolnicze funkcjonują w niełatwych warunkach, narażone na duże ilości pyłu, skrajnie wysokie temperatury i poważne obciążenie. W okresie zimowym z kolei stoją bezczynnie, narażone na działanie mrozu oraz korozję. Profesjonalny sprzęt rolniczy można chronić, stosując odpowiednie oleje oraz smary.

maszyny rolnicze

Autor: Airwolfhound
Źródło: http://www.flickr.com
Na rynku nabyć można różnego typu total oleje do maszyn rolniczych. Trzeba upewnić się, jakie jest przeznaczenie konkretnego specyfiku. Wyróżniamy oleje hydrauliczne, przekładniowe i oleje smarujące silniki spalinowe. Wszystkie one spełniają ściśle określone role i muszą charakteryzować się konkretnymi cechami. A zatem: oleje smarujące silniki mają łagodzić tarcie, jak również obniżać temperaturę podzespołów silnika, zapobiegając ich przegrzaniu.

Poza tym mają za zadanie chronić silnik przed rdzą. Oleje przekładniowe muszą charakteryzować się zdolnością do przenoszenia obciążeń, a oleje hydrauliczne mają za zadanie zagwarantować prawidłową pracę pompy i przeciwdziałać możliwym stratom ciśnienia oraz energii. Dzięki odpowiednio nabytemu specyfikowi, system hydrauliczny będzie w pełni niezawodny i bezpieczny w każdych warunkach, również przy największym obciążeniu.

Oleje do maszyn rolniczych charakteryzują się ponadprzeciętną lepkością. Poza tym nie pienią się i są odporne na wpływ wyjątkowo wysokich i bardzo niskich temperatur. Oleje te zazwyczaj są mineralne, czasem spotkać można syntetyczne. Wzbogaca się je o

maszyny rolnicze

Autor: Official USS Theodore Roosevelt (CVN 71) Page
Źródło: http://www.flickr.com

dodatki antyzużciowe, antyutleniające i przeciwkorozyjne. Wybierać można spośród olejów letnich i zimowych, lecz coraz powszechniej używane są oleje wielosezonowe. Na rynku można też coraz łatwiej znaleźć tak zwane oleje wielozadaniowe , spełniające wiele zadań jednocześnie i stanowiące całościową ochronę maszyn.

Niezależnie jednak od tego, jakiego rodzaju olej nabędziemy, należy mieć na uwadze, że musi on być olejem wysokiej klasy. Trzeba także systematycznie wymieniać oleje, w taki sposób, żeby nie straciły swoich właściwości i aby odpowiednio mogły ochraniać sprzęt przed szybszym wyeksploatowaniem i powstawaniem usterek. Zakup nawet lepszego i droższego oleju jest tańszym rozwiązaniem niż remont maszyny, czy nawet jej zamiana na inną. Pamiętajmy, że maszyny rolnicze są konieczne w pracy na orce i każdy dzień bez sprawnego oprzyrządowania skutkować może wielkimi stratami.

Comments are closed.