Press "Enter" to skip to content

Technologia LED to najlepsze rozwiązanie dla każdego. Mimo to, pamiętajmy o prawidłowej instalacji

Technologia to naprawdę wiele zalet, ale i też dosyć dużo oryginalnych wymagań. Dlatego właśnie instalacja oświetlenia LED nie jest taka łatwa, jak się może zdawać. Przez złe instalowanie tego oświetlenia jesteśmy w stanie niechcący uszkodzić diody, albo skrócić ich żywotność. Miej na uwadze kilka spraw.

oświetlenie

Autor: Jonathan Boehman and David Weigelt
Źródło: http://www.flickr.com

Pamiętaj o elektrostatyce. Elementy elektroniczne mają wysoką wrażliwością na wyładowania elektrostatyczne. Niemal identycznie jest z diodami LED. Z tego również względu przed dotknięciem taśmy LED lub sterownika na początek trzeba rozładować ten ładunek na ciele, na przykład poprzez dotknięcie kranu lub innego uziemionego elementu metalowego. Jednocześnie, taśmy LED są raczej foliowane w specjalistyczne opakowania, które zapobiegają powstawaniu takich ładunków. Nie powinniśmy więc wydobywać z nich taś bez takiej konieczności, natomiast w czasie montażu niewykorzystane odcinki powinniśmy zachować w tych opakowaniach. To nie są oprawy, na przykład oprawy przemysłowe, a same taśmy LED jesteśmy w stanie łatwo w ten sposób uszkodzić. Dla zainteresowanych: trillux.

Pozostała istotna rzecz to odprowadzanie ciepła. Każde z urządzeń elektronicznych tworzy jakieś ciepło. W zależności, jaki to typ urządzenia, tego ciepła może być mniejsza lub większa ilość, zawsze jednakże należy to brać pod uwagę. W zasadzie w największym stopniu grzeją się zasilacze czy sterowniki. Trzeba więc przewidzieć dla tych urządzeń takie miejsce, aby zapewnić rozpraszanie ciepła. Bardzo istotna kwestia na sam koniec – prowadzenie przewodów. Przewody w ścianie musimy prowadzić albo w pionie, albo w poziomie, byle nie na skos. Umożliwi to wyznaczenie trasy przewodu po wykończeniu ścian, pomoże też uniknąć przewiercania niedobrze poprowadzonych przewodów. Nie powinniśmy prowadzić w jednym miejscu przewodów sygnałowych z zasilającymi, ponieważ te drugie są w stanie indukować zakłócenia w przewodach sygnałowych.

oświetlenie ogrodowe

Autor: TruffShuff
Źródło: http://www.flickr.com

Można po prostu odsunąć przewody sygnałowe na niedużą odległość, przykładowo 10-15 centymetrów, aby zmniejszyć wpływ zakłóceń. No i zwracajmy uwagę na promień gięcia kabli. Co prawda, ma to największe znaczenie w sytuacji przewodów koncentrycznych, pomimo to nie zaszkodzi w wypadku innych instalacji. Każdy z przewodów ma określony promień gięcia, co powoduje, iż nie możemy przewodu zginać mocniej, bo spowoduje to, iż straci one swoje właściwości.

Jeżeli masz życzenie poczytać większą porcję wiadomości na nakreślany tutaj temat, to uczciwie zalecamy ten portal (https://elektryczne.eu/szyny-sufitowe/) – kliknij oraz zobacz, czy przykuła Twój wzrok.

Jak będziemy pamiętać o tych wskazówkach to na pewno nie poczynimy największych instalacyjnych błędów.

Comments are closed.