Press "Enter" to skip to content

Kilka informacji o oświetleniu Led. Czy chcesz wiedzieć, co może oznaczać jego nazwa?

Oświetlenie typu LED znajduje się na rynku już od dłuższego czasu. W galeriach handlowych wielu dużych miast takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław czy Poznań powstały stanowiska oferujące jedynie nowoczesne lampy ledowe dla mieszkań oraz profesjonalne oprawy przemysłowe led dla marketów i fabryk. Jak to zwykle jest w przypadku różnych pomysłów mało kto wie skąd ów wynalazek się wywodzi i jakie jest nazwisko jego odkrywcy.

przemysł

Autor: Daniel Lobo
Źródło: http://www.flickr.com

Określenie LED jest skrótowcem od angielskich słów light-emitting diode, które przekładamy na polski jako dioda elektroluminescencyjna lub po prostu jako dioda świecąca. Za jej wynalazcę uważa się amerykańskiego badacza i wykładowcy University of Illinois – Nicka Holonyaka. Chociaż może się to zdawać nierzeczywiste, produkcja (zobacz pillow) diod stworzonych przez Holonyaka zaczęła się już w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. Dzisiaj patent tego inżyniera z USA znalazł naprawdę szerokie zastosowanie. Bezsporną zaletą lamp posiadających diody świecące jest ich trwałość. Zakłada się, że oświetlenie tego typu może działać nawet przez trzydzieści lat. Wprawdzie cena reflektorów ledowych jest o wiele wyższa niż typowych lamp żarowych, ale w związku z nieprzeciętną żywotnością LED popłaca w nie zainwestować. Inną ciekawą cechą lamp z diodami elektroluminescencyjnymi jest możliwość wyboru barwy światła przez nie wytwarzanego – .tak tawol.com.pl

światło

Autor: pedrik
Źródło: http://www.flickr.com

Światło białe ciepłe idealnie pasuje do wnętrz domów i mieszkań, światło zimne natomiast dobrze sprawdzi się w pomieszczeniach biurowych, halach produkcyjnych, magazynach, gabinetach stomatologicznych i salonach kosmetologicznych. Profesjonalne oświetlenie przemysłowe ma ogromne znaczenie zarówno dla osób zarządzających firmą jak i dla ich pracowników. Kupno trwałych lamp ledowych i wyposażenie w nie stanowisk pracy szybko przyniesie spodziewane oszczędności i zapewni członkom załogi dobre warunki do pełnienia obowiązków zawodowych.

Comments are closed.