Press "Enter" to skip to content

Czasami najlepszy pracownik również powinien być sprawdzany. Taką politykę prowadzi wiele firm. Jest legalna, ale trzeba robić to jawnie

Nikt chyba nie lubi kiedy jest obserwowany. Sporo osób to po prostu krępuje. Na co dzień natomiast wciąż jesteśmy obserwowani także sami zresztą to czynimy. Wystarczy wyjść w miasto, ludzie na siebie spoglądają, z zainteresowaniem albo nie, lecz także oceniamy daną osobę po ubraniu czy zachowaniu. To zwyczajna sytuacja, także nie ma co popadać w paranoję. Problem jest wtedy, gdy monitoring znajduje się w miejscu zatrudnienia. Wiele ludzi żywo się przeciwko temu wypowiada, ale pracodawca posiada takie prawo, jednak musi o tym fakcie dać znać swoim pracownikom.

pracownicy

Autor: Mark Warner
Źródło: http://www.flickr.com
Nie może zrobić tak, że pracodawca sobie obserwuje własnych podwładnych, czyniąc to na różnorakie sposoby, a jednocześnie nie da znać o tym pracownikowi. To jawne złamanie prawa. Jeśli zdecyduje się zaś na monitorowanie pracowników musi ich o tym powiadomić, a ponadto jest zobowiązany powiedzieć, jakiego typu sposoby obserwacji zastosuje, czy dajmy na to będzie to obraz lub dźwięk. Taśmy z monitoringu mogą być przechowywane tylko przez określony czas, nie mogą być przetrzymywane na zawsze.

Nie mogą też być – co wydaje się rzeczą naturalną – wykorzystane w inny sposób aniżeli w momencie, kiedy zajdzie taka potrzeba (złamania prawa, kradzież). Monitoring może być też używamy w celu doglądania poczty służbowej, o tego typu działaniach pracownicy także muszą zostać poinformowani. Mało tego, jeżeli faktycznie planujemy monitoring w naszej firmie musimy dobrze zdefiniować dlaczego.

Szukasz fascynujących danych na prezentowany temat? Z pewnością pod tym linkiem znajdziesz takie wiadomości, które będą dla Ciebie niezwykłe.

Czy borykamy się z wyciekiem ważnych służbowych informacji, kradzieżą lub niewystarczającą dyscypliną swoich podwładnych (dajmy na to

pracownicy

Autor: Dell Inc.
Źródło: http://www.flickr.com

zbyt długie przerwy). Istnieją różne powody, te błahe jak i znaczniej poważne, lecz o wszystkich musimy zawiadomić nasz zespól.

Oczywistym jest, iż monitoring jest zakazany w miejscach prywatnych, mamy tu na myśli toaletę czy przebieralnię. Dla pracodawcy też jest istotne, żeby od każdego pracownika otrzymać pisemne potwierdzenie, iż jest poinformowany o zainstalowanym monitoringu. W razie kłopotów lub jakiegoś zamieszania brak tego typu zgody może powodować problemy, które często rozwiązuje się na drodze sądowej. Dla dobra podwładnych i pracodawcy najlepiej jest podpisywać takie umowy zawczasu, żeby później nie dochodziło do niepotrzebnych incydentów. To niezwykle ważne, nie powinniśmy o tym zapominać, gdyż może nam to w przyszłości zaszkodzić.

Comments are closed.