Press "Enter" to skip to content

W jaki sposób prawidłowo zamontować oświetlenie

Instalacja oświetlenia może być – wbrew pozorom – prostą rzeczą dla nieomalże każdego. Nie musimy zostać elektrotechnikiem aby prawidłowo zamontować w swym pokoju dziennym lub w innym pomieszczeniu mieszkanka odpowiednie oświetlenia. Obojętnie czy to będą lampy sufitowe, plafony, kinkiety czy też najzwyklejsze żyrandole, starczą do tego celu proste przyrządu jakie każdy z reguły posiada w swym domu (ewentualnie klucz dynamometryczny – o ile jest w naszym posiadaniu) oraz zapamiętanie określonych ważnych zasad bezpieczeństwa. Niezbędne są też: przyrząd pomiarowy oraz tak zwana próbówka (śrubokręt z kontrolką ).

przygaszone światło lampki nocnej

Autor: Michael Pardo
Źródło: http://www.flickr.com
Pierwszym krokiem jest wyłączenie bezpiecznika, który odpowiedzialny jest za dany przewód. W następnej kolejności musimy skontrolować miernikiem czy prąd nie płynie w przewodach. Trzeba przytrzymać kabel (przez izolację) i przyłożyć miernik do zakończenia przewodów (bez izolacji). O ile energia nie płynie w kablach, instrument pomiarowy będzie milczał. Najczęściej w każdym domu widoczne są z sufitu dwa kable fazowe oraz jeden neutralny. Powinno się oznaczyć izolację kabla zerowego (w większości wypadków jest on w izolacji czarnego koloru). To się przyda na pewno: sprawdzone kinkiety na stronie

lampka biurowa

Autor: Shannon
Źródło: http://www.flickr.com

Następnym etapem jest przygotowanie powierzchni dla naszej lampy sufitowej bądź żyrandola. Oznaczamy zatem na suficie punkt w którym planujemy wywiercać . Musimy upewnić się, iż w konkretnym miejscu nie jest umiejscowiony inny przewód. Po wywierceniu dziur instalujemy kołki (czytaj resztę pod adresem) rozporowe. Rozmiar kołków dopasowujemy do wielkości a także ciężkości lampy czy żyrandola. Następnym krokiem będzie podłączenie kabli do kostki żyrandola bądź lampy (przykładowo: żyrandole). Nżyrandole (polecamy gniazdko podszafkowe)ej wytwórcy w instrukcji opisują jak należy podłączyć kable. Jeśli już podłączyliśmy przewody, można włączyć korek i upewnić czy żyrandol czy lampa działają właściwie. Teraz trzeba ponowne wyłączyć bezpiecznik, by każdy przewód osobno osłonić taśmą izolacyjną.

Piątym i ostatnim etapem będzie przykręcenie żyrandola albo lampy do sufitu. Montujemy żyrandol do już wywierconych otworków. Ukrywamy przewody oraz w każdy otwór wkręcamy śruby. Powinny one pasować wielkością do kołka rozporowego, tak by lampa bądź żyrandol były bez zarzutu umocowane. Na koniec można założyć zaślepki, tak aby całość przedstawiała się estetycznie. I już możemy radować się samodzielnie zainstalowaną lampą.

Comments are closed.