Press "Enter" to skip to content

W jaki sposób wygląda przeciwpożarowe zabezpieczenie budynku? Na jakie rzeczy zwracać uwagę, co powinno znaleźć się w tego typu wyposażeniu?

W zgodzie z przepisami każdy budynek musi zostać wyposażony w różne sprzęty oraz urządzenia chroniące przed pożarem. Powinny zostać one odpowiednio zaprojektowane i solidnie zrobione. Taki projekt trzeba uzgodnić z rzeczoznawcą do tematu zabezpieczeń chroniących nas przed pożarami. Aby oddać je do użytkowania powinno się wykonać rzetelne próby i badania, które potwierdzą niezawodność działania.

alarm

Autor: Ben Schumin
Źródło: http://www.flickr.com
Takie zabezpieczenia przeciwpożarowe dzielimy się na dwie grupy. Jedną z nich są sprzęty przeciwpożarowe (przekonaj się co sprzedaje Mercor SA). Służą do identyfikowania oraz zwalczania pożaru, natomiast jeśli już pożar się pojawi, to maja wpływ na zmniejszenie ewentualnych skutków. Instalacje ppoż mogą być na stałe, uruchamiane ręcznie albo automatyczne. Kolejną grupą jest podstawowy sprzęt gaśniczy . Jest on uruchamiany manualnie a skonstruowany do gaszenia pożarów w początkowej fazie jego powstania. Najistotniejszy jest bez wątpienia mały ciężar, przeważnie do 20 kilogramów oraz proste zasady stosowania. Dzięki temu w momencie kryzysowym mogą używać go ludzie dorośli bez specjalistycznego przeszkolenia. Do tej grupy zaliczyć można kilka sprzętów.

Hydronetki są używane do przesyłania potrzebnej wody przy pomocy pompy ręcznej, która wbudowana jest w to urządzenie. Woda jest w plastikowym zbiorniku o pojemności mniej więcej 15 litrów. Kolejnym urządzeniem są znane wszystkim gaśnice. armatura (www.arapneumatik.pl/k-135-armatura-gwintowana-pneumatyczna)

Mniejsze, które liczą sobie mniej więcej 12 kilogramów są używane w autach, zaś duże w obiektach publicznych i fabrykach. Najczęściej spotykamy gaśnice proszkowe i śniegowe, gdzie środkiem służącym do gaszenia jest skroplony pod ciśnieniem CO2. Agregaty gaśnicze posiadają więcej środka gaśniczego niż zwykłe gaśnice. W miejsce pożaru dowozi się je na wózkach. Rezerwa materiału gaśniczego w niewielkich agregatach to nawet ponad 20 kilogramów. Za sprawą wyposażenia we właściwe urządzenie pozwalają one na własnoręczne, szybkie przeprowadzenie akcji gaśniczej.

Koce gaśnicze są używane do mechanicznego odcinania dopływu tlenu do palących się surowców. Robione są z włókna szklanego. Taki materiał ma powierzchnię około 3m2, okrywa się nim szczelnie małe płonące rzeczy, jak na przykład beczki z jakąś niebezpieczną cieczą. Może również zostać wykorzystany do gaszenia palącego się ubrania albo zabezpieczenia prac spawalniczych.

Comments are closed.