Press "Enter" to skip to content

Stal jest materiałem bardzo uniwersalnym i często stosowanym

Jednym z bardzo wszechstronnych materiałów jakie używane są przez sektor przemysłowy jest stal. Wykorzystywana ona jest w bardzo wielu sferach życia zacząwszy od użyć medycznych aż po przemysł. Uniwersalny ów związek węglą z żelazem posiada wiele gatunków. W zależności od tego czy w składzie stopu dominuje jeden czy drugi składnik powstały półprodukt ma różne zastosowania.

spawanie

Autor: Johann-Nikolaus Andreae
Źródło: http://www.flickr.com

W zastosowaniach medycznych dla przykładu używa się wariantów kwasoodpornych jak też niekorozyjnych, muszą one również nie reagować na kontakt z tkankami oraz organicznymi płynami. Najczęściej wykorzystuje się w narzędziach oraz implantach u jednego pacjenta jeden typ stali, w ten sposób by ograniczyć możność nieprzewidzianych konsekwencji związanych z interakcją pojedynczych składników rozmaitych implantów.

Pewnym z rodzai który stosowany jest w medycynie jest stal typu 316l. Ów rodzaj tworzywa poza węglem oraz żelazem zawiera glin. Jedną z jej cech jest obojętność dla ciała dzięki czemu wykorzystuje się ją do produkcji śrub w chirurgii albo do wytwórczości narzędzi takich jak skalpele czy narzędzi dentystycznych. Co ciekawe, stal tego typu stosowana jest również do wytwórczości biżuterii. Niezwykle powszechne współcześnie uczulenia sprawiają, że nie wszyscy mogą sobie pozwolić na drobiazgi z tradycyjnych surowców. Wyjściem są wytwory zrobione ze stali medycznej. Duża zawartość aluminium sprawia, że biżuteria tak wykonana niezwykle długo zachowuje swój połysk.

Będzie nam miło, jeśli zarezerwował kilka Twoich chwil i przeczytał następny post na zbliżony temat. Pod widniejącym linkiem czeka na Ciebie istotny link (https://www.mklogistyka.pl/).

Więcej dowiesz się tu: wpis.

Najbardziej popularna jest jednak stal (skorzystaj z promocji na www.aner.com.pl/) w użyciach mniej subtelnych, przykładowo w rolnictwie gdzie przede wszystkich liczy się wytrzymałość na gięcie i ścieranie. Dobrze w takich przypadkach sprawdzi się stal typu Hardox 550. Lemiesze stworzone z tego surowca są niezwykle trwałe, nie unicestwi ich nawet przypadkowy kontakt z kamieniem lub skałą, co wszak może przydarzyć się w trakcie robót polowych.

spawanie

Autor: Pfarrei St. Bonifatius Berlin
Źródło: http://www.flickr.com

Tak samo jest w przypadku przemysłu wydobywczego. Potrzebuje on surowców odpornych na ścieranie rozmaitego typu borów jak też innych przyrządów wytrzymałych na ścieranie – blachy Hardox 550 zdają się być kapitalnym rozwiązaniem. Takie grube jak też solidne blachy ciąć można za pomocą lasera, tlenowo lub też z pomocą strumienia wody. Sprawdź więcej: stal hardox typu 550.

Comments are closed.