Press "Enter" to skip to content

W jaki sposób zabezpieczyć metale przed rdzą

Części stalowe narażone są na rdzewienie, dlatego już teraz pomyśl o wyjściu, jakim są zabezpieczenia antykorozyjne. Zależnie od typu korozji oraz własności chemicznych czynników korozyjnych istnieje duża liczba sposobów, które zapobiegną czy też zmniejszą skutki powstawania korozji. Do podstawowych sposobów zapobiegania przed korozją chemiczną należy dopasowanie materiału do dominujących agresywnych warunków atmosferycznych.

galwanizacja stali

Autor: U.S. Army Corps of Engineers
Źródło: http://www.flickr.com
W znacznym stopniu można obniżyć wpływ poniektórych czynników korodujących poprzez użycie inhibitorów, które przyczynią się do opóźnienia korozji. Inhibitory korozji mają charakterystyczne cechy, dzięki jakim tworzą na nawierzchni metalu warstewki ochronne a tym samym blokują prędkość korozji. W otoczeniu alkaicznym jako inhibitor korozji wykorzystywane są sole cyny, magnezu, natomiast w środowisku kwaśnym: mąka ziemniaczana, klej bądź białko.

Jednym z najbardziej skutecznych sposobów zabezpieczenia przed korozją elektrochemiczną jest tak zwana osłona katodowa.

Jeśli sądzisz, że prezentowany tutaj post jest wartościowy i poszukujesz czegoś podobnego, to kliknij oprócz tego ten link, a odnajdziesz więcej nowości!

Ochrona katodowa jest metodą polegającą na połączeniu ochranianego fragmentu z metalem mniej szlachetnym, kreującym protektor ogniwa, zaś katodą jest obiekt zabezpieczony. Po zupełnym wyeksploatowaniu protektora musimy go jak najszybciej wymienić na nowy. Podobny rezultat daje też zastąpienie cynku złomem stalowym powiązanym z dodatnim biegunem prądu stałego, podczas kiedy chroniona konstrukcja połączona jest z ujemnym biegunem.

Kolejną metodą może być galwanizacja obejmująca powłoki cynkowe – profesjonalna galwanizacja. Jest to rozwiązanie, które sprawdza się w bardzo wielu sektorach przemysłu, m.in.: przemysłu motoryzacyjnego, branży aeronautycznej albo przemysłu budowlanego. Strategię wyróżnia z pewnością możliwość otrzymania estetycznych przedmiotów, albowiem nałożona powłoka cynkowa jest homogeniczna a także cieniutka.

Zaciekawił Cię nasz artykuł? Masz chęć zostawić swoje komentarze o nas? Będzie to dla nas szalenie przyjemne doświadczenie.

Jeżeli chodzi o cynkowanie nie występują żadne zgrubienia, co stanowi zarazem idealne przygotowanie na przykład do proszkowego lakierowania – przykład cynkowania. Oferowane przez wiele firm galwanizowanie odróżnia się precyzją oraz starannością, dzięki temu cynkowanie galwaniczne pozwala na otrzymanie dobrze zabezpieczonych fragmentów stalowych. Są one mniej narażone na rdzewienie, dzięki czemu na długie lata zachowają schludny wygląd.

Comments are closed.