Press "Enter" to skip to content

Jak wybrać odpowiedni garaż? O jakiego typu kwestiach trzeba pamiętać, co jest bardzo ważne? O czym większość z nas zapomina?

Kiedy budujemy dom pragniemy by był on jak najbardziej praktyczny. Każdy czynnik może zwiększyć ten warunek, także garaż. Tak więc pamiętajmy, by zaprojektować go z głową, aby był nie jedynie praktyczny, ale co ważne spełniał wymogi bezpieczeństwa.

Garaż na 2 stanowiska

Autor: Jon
Źródło: http://www.flickr.com
Garaż powinien posiadać odpowiednie wymiary. Zalecenia mówi, iż minimalne wymiary to 2,3 x 5 metrów, natomiast dobrze mieć taką świadomość, iż odległość auta od ścian w dobrze zaprojektowanym garażu musi być trochę większa oraz mieć co najmniej pół metra. Popatrzmy, iż średniej wielkości samochód ma mniej więcej 1,7 metra szerokości i 4,5 metra na długość, w związku z tym funkcjonalny garaż musi posiadać przynajmniej wymiary – 2,7 metrów szerokości i 5,5 metrów długości. Niektórzy idą dalej i decydują się na garaż na dwa pojazdy.

Garaż dwustanowiskowy musi posiadać szerokość przynajmniej 5 metrów . Pamiętajmy jednak, iż taka szerokość nie zapewnia wygody w korzystaniu z tego typu budynku. Jeśli więc wybieramy dom z garażem na dwa stanowiska, musimy wziąć pod uwagę wymiary, a w konsekwencji poszukać takiego, który ma 6 metrów szerokości. Oprócz tego wiedzmy o tym, że taki garaż będzie z pewnością spory, dlatego jego projekt (zobacz schody realizacje) wymaga sporych zdolności, aby nie przytłaczał swoimi wymiarami budynku mieszkalnego. Nie doprowadzajmy więc do sytuacji, żeby to garaż był centrum uwagi, a dom wyglądał jak doczepiony do niego dodatkowy element.

Garaż dwustanowiskowy

Autor: Elizabeth Anderson
Źródło: http://www.flickr.com
Pamiętajmy, że najważniejsza jest wygoda korzystania z garażu, i nie jest istotne czy są to garaże metalowe czy może inne (polecane garaże w WAW System). W każdym przypadku wszystkie składowe powinny być zachowane, a dodatkową rzeczą jest funkcjonalna brama (polecamy brama z paneli przesuwna) wjazdowa. Najlepiej, jak będzie ona posiadała standardowe rozmiary, te, które sprzedaje producent. Dlaczego? Wymiary inne niż standardowe mogą wywindować koszt bramy nawet o kilka tysięcy złotych. Standardowy rozmiar to przede wszystkim wysokość, mowa tu o wysokości 2,25-2,40 metrów. Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale również barwa bramy ma znaczenie. Warto wybrać kolor popularny, ponieważ ten nietypowy podnosi koszty garażu o około 20%.

Comments are closed.