Press "Enter" to skip to content

Inwestowanie w obligacje przedsiębiorstw

Obligacje korporacyjne to znana od lat forma finansowania. U nas od niedawna jest coraz chętniej wybierana. Przyczyną coraz większego zainteresowania obligacjami korporacyjnymi jest w głównej mierze rosnąca świadomość Polaków w tej kwestii.

Przedsiębiorstwa w Polsce pozyskują finanse potrzebne do rozwoju zwykle z własnej kieszeni, a również poprzez zadłużanie się w bankach. Pierwsza metoda jest najłatwiejsza, niestety nie każdego na to rozwiązanie stać. Drugi natomiast jest nieco bardziej skomplikowany, a równocześnie wiąże się z obowiązkiem późniejszej spłaty zaciągniętego zobowiązania. Alternatywą dla tych rozwiązań może okazać się oferta obligacji korporacyjnych (oferta PCC). Współcześnie obligacje mogą być emitowane nie tylko przez te bardzo duże przedsiębiorstwa, ale również te nieco mniejsze, a nawet będące w gorszej sytuacji finansowej. Emisja obligacji korporacyjnych zapewnia wiele pobocznych zalet i może okazać się alternatywą dla popularnych banków kredytowych.

Wiele firm zauważa w obligacjach korporacyjnych szansę na nieco łatwiejsze pozyskanie funduszy. Koszty emisji są ustalane indywidualnie. Należy także wiedzieć o tym, iż początkowo spłacane są wyłącznie odsetki, zaś wartość nominalna obligacji dopiero w czasie wykupu, brak więc jakichkolwiek rat kapitałowych. To w dużym stopniu upraszcza finansowanie konkretnych projektów. Warto sprawdzić bieżące emisje

finanse

Autor: osseous
Źródło: http://www.flickr.com

Następna korzyść z obligacji korporacyjnych to na dodatek wizerunkowa promocja spółki. Firma, jaka emituje papiery dłużne uważana jest za nowoczesną i prorynkową. I właśnie z przyczyn wizerunkowych dużo firm decyduje się na tego typu praktyki. Nie powinniśmy jednak zapominać o wadach, jakie w różnych sytuacjach okazują się wręcz przeszkodą dla przedsiębiorstw. Emisja obligacji korporacyjnych najczęściej dotyczy większych środków, w związku z tym w niektórych sytuacjach o wiele bardziej opłaca się niewielki kredyt (zobacz kredyty konsolidacyjne dla firm) lub pożyczka. Powinniśmy również pamiętać, iż cała procedura emisji jest zwykle czasochłonna. Uzyskanie wszelkich koniecznych dokumentów, a także przejście poszczególnych procedur może potrwać nawet do paru miesięcy. Bez wątpienia jest to jednak spora szansa dla przedsiębiorstw, które są zainteresowane różnorodnymi sposobami finansowania firmy, a jednocześnie myślą o ciągłym rozwoju działalności.

Comments are closed.