Press "Enter" to skip to content

Prototypowanie jako przyszłość projektowania, wytwarzania i refleksji technicznej

Przedsiębiorcy coraz większym zainteresowaniem obdarzają współczesne systemy, które ułatwiają oraz dynamizują pracę, często zmniejszają koszty a także wprowadzają szansę zastosowania różnorodnych komponentów.

prototyp

Autor: Kris Duda
Źródło: http://www.flickr.com
Prototypy to przykład wykorzystywania w różnego typu branżach nowych propozycji. Po prototypowanie nierzadko sięgają sektory AGD a także (kliknij w link) RTV, lotnictwa, jubilerzy, automotive, protetyki czy robotyki, a także szeroko rozumianej medycyny. Prototypy dają możliwość sprawdzić w empirii jak wybrane urządzenie wygląda, sprawdza się a także czy ma wady, które należy wyeliminować. Tworzenie prototypów to kilka faz, tj. projekt, gdzie praca koncentruje się na rozwiązaniu konkretnego problemu, dobraniu dobrych elementów oraz schematów pracy. Drugim etapem jest przygotowanie produkcji, a więc zakup odpowiednich elementów a także stworzenie całej dokumentacji, krokiem kolejnym jest właśnie produkcja, która charakteryzuje się dynamicznym wykonaniem a także seryjnością, przedostatni etap to montaż, natomiast ostatni programowanie. Prototypowanie to głównie niewielkie koszty a także możliwość użycia różnorodnych materiałów – czy prototypy są drogie. Niepodważalnym zjawiskiem jest to, że wykonanie prototypu metodą 3D jest zdecydowanie tańsze aniżeli dla przykładu metoda odlewania albo wycinania. Opcja wykorzystywania różnorodnych surowców także jest na plus, zastosowanie tworzyw sztucznych, elastycznych żywic akrylowych, tworzyw przewodzących prąd elektryczny, metali, a także tytanu daje duże możliwości w czynnościach produkcji. Prototypy oraz ich tworzenie ma parę nadrzędnych celów, a mianowicie usprawnienie procesów analizowania kłopotu, doprecyzowanie wymogów oraz oczekiwań z nim połączonych, wykrycie deficytów w funkcjonalności oraz zdiagnozowanie problemów, które mogą się pojawić w późniejszym procesie, tworzenie i ulepszanie całego procesu podczas rozwoju oraz szkolenie użytkowników już w trakcie jego powstawania, co z zasady oszczędza czas.

nowoczesna drukarka 3d

Autor: Steve Jurvetson
Źródło: http://www.flickr.com
W prototypowaniu wyróżnia się kilka rodzajów, to jest ewolucyjne, które opiera się na dostarczeniu sprawnego kompleksu, z porzuceniem, w którym prototypy budowane są, oceniane oraz w razie potrzeby modyfikowane i tzw. tworzenie przyrostowe, w którym w pierwszej fazie powstaje ogólna architektura systemu, na której w późniejszych fazach się opiera. Zastosowanie prototypów jest idealnym wyjściem dla tych, którzy pragną zaprezentować konkretny produkt przed jego powstaniem – BIBUS MENOS sp. z o.o..

Comments are closed.