Press "Enter" to skip to content

Jak powinny się prezentować toalety publiczne? Jakie powinny być w nich wykorzystane materiały, a jakie wyposażenie?

Każdy z nas niekiedy musi korzystać z toalety publicznej, niestety dość często jest to zdarzenie traumatyczne. Toalety są brzydkie, śmierdzące, nieprzystosowane dla niepełnopsrawnych lub matek, brak w nich najistotniejszych elementów, typu przewijaki dziecięce. Na szczęście to powoli się zmienia, ale wątpliwości są tego samego rodzaju. Czyli co musi się znaleźć w takiej toalecie, jakie rozwiązania będą zapewniać najwyższy komfort oraz bezpieczeństwo?

toaleta

Autor: Brian Kelley
Źródło: http://www.flickr.com
Przy projektowaniu ogólnodostępnej toalety powinno się pamiętać o dużej ilości spraw, takich jak wspomniane przewijaki dziecięce, na przykład od Impeco. Ludzie niestety dość często nie szanują tego rodzaju miejsc, stąd więc materiały wykorzystane do urządzenia i wykończenia toalet publicznych powinny być dosyć trwałe i odporne na różnorodne przejawy wandalizmu. Na rynku znajdziemy wiele materiałów, spośród nich korzystnie wybrać najbardziej odpowiednie do wykończenia poszczególnych miejsc. W ogólnodostępnej toalecie powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo użytkowników, więc musimy zminimalizować ryzyko upadku.

Skorzystajmy więc z antypoślizgowych płytek ceramicznych na podłogę. Nadają się też gres czy kamień naturalny. Miejmy na uwadze, żeby wybrany materiał wytrzymał natężenie ruchu, powinien być również bezproblemowy w utrzymaniu czystości. Na ścianę pasuje duża ilość materiałów, jak kamień ( sprawdź pod kamień do ogrodu linkiem ) naturalny, gres czy stal nierdzewna. Faktycznie powinniśmy zrezygnować z farby. Pamiętajmy jednakowoż, że w toaletach panuje wilgoć, tak więc trzeba unikać materiałów podatnych na korozję, albo takich, co łatwo wchłaniają wilgoć. Najkorzystniej jak ściany są czymś obłożone, żeby różnorodne zachlapania nie wnikały w głąb, ale były w stanie bez problemu spływać.

A co z sufitem? Najbardziej korzystnie zastosować tam płyty z wełny mineralnej lub panele z listwy aluminiowej. Jak powyżej są rurociągi, to jednakowoż lepszym pomysłem będzie podwieszany sufit, który zagwarantuje bezproblemowy dostęp w razie jakiejś awarii. Być może taki dostęp nie będzie potrzebny, wtedy bardziej odpowiednie będą płyty z krzemianu wapnia, które prościej odnowić. Nie zapominajmy o wyposażeniu dodatkowym, jak kosze na śmieci. Muszą być w sąsiedztwie umywalek a także w kabinach. Konieczne są również odświeżacze powietrza i środki dezynfekujące. Do kobiecych toalet warto dodać kosze sanitarne oraz torebki higieniczne. Pamiętajmy o stanowisku do przewijania niemowląt. To ułatwienie spowoduje, że toaleta jest bardziej komfortowa dla rodziców.

Comments are closed.