Press "Enter" to skip to content

Dlaczego techniczna kontrola maszyn i konstrukcji ma takie znaczenie, jakie są popularne techniki badań

Sprawdzanie stanu technicznego różnych przedmiotów, czy będą to wyprodukowane przed chwilą części czy też konstrukcje i maszyny już użytkowane ma bardzo duże znaczenie. Jeśli chodzi o produkcję podczas technicznej kontroli sprawdza się, czy to zostało zrobione spełnia wymagania co do jakości. Jeśli się okaże, że są coś wyjdzie, to trzeba będzie albo dane przedmioty naprawić, albo je ponownie przerobić. Często stosowaną metodą przy produkcji seryjnej jest wzięcie pewnej ilości elementów do badania i w oparciu o to ocenianie ich jakości.

urządzenie pomiarowe

Autor: Kitmondo Marketplace
Źródło: http://www.flickr.com
Jednak często tego typu kontrole kończą się zniszczeniem badanych części, a to w wielu przypadkach niestety nie jest możliwe. Z tego też powodu powstało wiele metod pozwalających na to, aby w nie niszczący sposób skontrolować dane urządzenia, maszyny albo elementy konstrukcji. Oczywiście nie będą one możliwe do użycia w każdym przypadku. Duże znaczenie podczas ich wyboru będzie miał rodzaj materiału z jakiego je zrobiono, ale także miejsce, w jakim znajduje się badany przedmiot.

Jedną z najczęściej używanych metod, stosowaną przy stalowych elementach, są badania (link) magnetyczne mt – opis: .

Jeżeli szukasz tego typu interesującej informacji, sprawdź pod linkiem, tu też z pewnością będzie dokładnie to, czego poszukujesz.

Wykorzystuje się w nich działanie sił strumienia magnetycznego na specjalny proszek, w sytuacji gdy będą występować jakieś wady to nastąpi równocześnie zmiana położenia proszku w danej okolicy. Przy pomocy tych badań wykryć można najróżniejsze wady spawalnicze, pęknięcia korozyjne i zmęczeniowe a także rozwarstwienia w strukturze elementu. Tego typu badania przeprowadzać można w jakimś laboratorium, lecz również na różnego rodzaju obiektach w terenie.

Bardzo dużą rolę dla zachowania stabilności i bezpieczeństwa pracy różnych urządzeń jest regularne badanie ich technicznego stanu. Takimi badaniami zajmuje się na przykład diagnostyka techniczna, która oprócz samej kontroli stanu technicznego bada także własności procesów roboczych w czasie pracy sprzętu. Systematyczne wykonywanie tego typu badań nie tylko zapewni dłuższą żywotność konstrukcji, maszyn czy urządzeń, lecz także wpłynie na bezpieczeństwo.

Szczegółowa oferta: Ośrodek badawczy Energodiagnostyka

Comments are closed.