Press "Enter" to skip to content

Jak wyglądają badania nieniszczące? Co trzeba wiedzieć na ich temat? Jakie są najważniejsze definicje z tym związane?

Kontrola jakości połączeń zespawanych należy do podstawowego obszaru stosowania badań nieniszczących. Mimo dużej praktyki w tej dziedzinie ciągły rozwój techniki i technologii jest w stanie zaoferować nowe wyzwania, jakim sprostać mogą takie właśnie badania. Jednym z bardziej powszechnych czynników mających wpływ na rozwój najnowszych technik badania spoin jest upowszechnienie się bardziej automatycznych systemów spawania.

Taśma produkcyjna

Autor: darkday
Źródło: http://www.flickr.com
Systemy tego rodzaju posiadają zastosowanie, przykładowo w momencie budowania rurociągów dalekiego zasięgu. Nakładają one na takie badania (więcej treści na ten temat) duże wymagania jednocześnie do szybkości jak i wydajności badań, ale i także do skuteczności w znajdowaniu danych rodzajów wad, jakie charakterystyczne są dla konkretnych technologii – .

Kolejną kwestią rozwoju badań nieniszczących są wymagania systemów zagwarantowania jakości. Kładziony jest tu duży nacisk na dokładne dokumentowanie tego procesu, jak również jego wyników. Odnosi się to jednocześnie do badań produkcyjnych, przeprowadzanych w czasie jego eksploatacji, ale i badań kontrolnych wykonywanych podczas jego eksploatacji. W takim ostatnim przypadku niezwykle istotna okazuje się możliwość dokładnego wymiarowania odkrytych wad, to pozwala na pilnowanie ich rozwoju oraz ewentualne przedłużenie eksploatacji sprzętu opierając się na obliczeniach wytrzymałościowych. O rozwój określonej dziedziny techniki zdecydują poza wymaganiami również możliwości techniczne. badania (więcej na tej stronie)

badania

Autor: TedsBlog
Źródło: http://www.flickr.com
Badania nieniszczące oraz ich rozwijanie się nie polega jedynie na wprowadzaniu najważniejszych nowych sposobów badań, lecz bardziej na polepszeniu rozwijania metod tradycyjnych. Jest to widoczne tym bardziej w badaniach ultradźwiękowych, w których podstawą rozwoju nowych sposobów badawczych jest najnowocześniejsza technologia cyfrowa i komputery – zobacz informacje. Warto również powiedzieć o innych sposobach i technikach, na uwagę z pewnością zasługują badania twardości. Tego typu pomiary są bardzo potrzebne i ciężko sobie bez czegoś takiego wyobrazić, żeby były w stanie funkcjonować pewne branże. Podobnie, jak w badaniach nieniszczących, także tu należy wiedzieć o całej masie podstawowych wytycznych, do jakich należy się zastosować.

Comments are closed.