Press "Enter" to skip to content

Jakie są najważniejsze zastosowania stali w różnych gałęziach przemysłu, jak powinno się dobierać jej rodzaj w zależności od przeznaczenia.

Obecny przemysł używa bardzo duże ilości stali pod różną postacią. Szczególnie dominują tu jego dwa podstawowe rodzaje, czyli motoryzacja oraz budownictwo. W budowlanym przemyśle stal wykorzystuje się na wiele różnych sposobów. W klasycznych konstrukcjach, opartych na betonie, stal spełnia zadanie wzmacniające, dzięki użyciu zbrojenia betonowe elementy zyskują znacznie zwiększoną wytrzymałość na rozciąganie, umożliwiając tym samym stawianie wysokich budynków.

Zobacz ofertę lemieszy: .

Z kolei w nowoczesnych konstrukcjach często szkielet budynku zrobiony jest właśnie ze stalowych elementów, a następnie obudowywany materiałami wykończeniowymi oraz ścianami. Nie można zapominać także o stali stosowanej na ściany i dachy najróżniejszych obiektów, typu magazyny albo hale produkcyjne. Blachy czarne używane w tego typu rozwiązaniach zapewniają należytą mechaniczną wytrzymałość (sprawdź przykłady: ), a jeśli zastosuje się dodatkowe ocieplenie, to również termiczną. Oprócz tego elementy wykonane ze stali bardzo często się stosuje przy ogrodzeniach, jako panele oraz słupki.

Rury

Autor: TECE Sp. z o.o.
Źródło: http://www.tece.pl/index.php?action=product&category=1
Kolejnym niezwykle istotnym odbiorcą elementów stalowych jest przemysł (www.afg.poznan.pl/) (http://rfid.zone/reczny-czytnik-bt-z-technology-solutions-tsl-1166/) motoryzacyjny. Cała samochodowa karoseria jest zrobiona z cienkiej, lakierowanej blachy, również sporo części także opartych jest o ten właśnie materiał. O ile jednak blacha do samochodów jest taka zwykła, najbardziej popularna, to jeśli chodzi o części napędowe czy układu zawieszenia musi być to już stal lepszej jakości. Do produkcji mechanicznych części stosuje się specjalne odmiany, zapewniające należytą wytrzymałość w trudnych warunkach pracy.

Sprawdź też: .

Dużą ilość stali, także lepszych gatunków, zabiera też przemysł maszyn budowlanych. Wprawdzie wytwarza się ich dużo mniej, niż samochodów osobowych lecz ze względu na specyfikę swojej pracy wymagają one najlepszych materiałów. Tu bardzo dobrze sprawdzają się stale trudnościeralne, części takie jak łyżki koparkowe, blachy na osłony albo rury hardox bez większego problemu dadzą sobie radę w każdych warunkach, zapewniając bezawaryjną, długą pracę przed wiele kolejnych lat.

Comments are closed.