Press "Enter" to skip to content

Na czym polega biologiczne oczyszczanie ścieków? Jakie są wszystkie etapy, jakie zachodzą podczas tego procesu?

Ścieki z gospodarstwa domowego, jak i zakładów przemysłowych, przenoszone są przy wsparciu kanalizacji do oczyszczalni ścieków, a tam są oczyszczane. Zachodzi tak zwana utylizacja osadów ściekowych. Jak to wygląda w zakresie biologicznej oczyszczalni ścieków? Biologiczne oczyszczalnie ścieków likwidują ze ścieków ciała stałe, zawiesiny trudno i łatwo opadające a także substancje organiczne rozpuszczone w ściekach. W takim procesie oczyszczania biologicznego biorą udział mikroorganizmy w warunkach beztlenowych, tlenowych, jak jednocześnie przemiennych.

oczyszczanie ścieków

Autor: SuSanA Secretariat
Źródło: http://www.flickr.com

W takiej oczyszczalni wyszukamy różnorakie urządzenia, jak złoża biologiczne, urządzenia osadu czynnego oraz komory fermentacyjne. Występują różne modele biologicznego oczyszczania ścieków – . Na początku mamy przesiewanie. W takim etapie bardziej znaczne cząsteczki usuwa się mechanicznie, najkorzystniejsze są do tego fachowe urządzenia przesiewowe. Obowiązkowy jest też separator (sprawdź co oferuje Mar Agency Sp. z o. o.), ponieważ tak odseparowane materiały przemywane są żeby usunąć odchody, następnie prasowane i wyrzucane na wysypisko śmieci. Kolejny etap to usuwanie materiałów mineralnych. Materiał tego typu osadza się samoczynnie w fachowo zaprojektowanych kanałach, zanieczyszczona woda może być następnie poddana dalszej obróbce. W następnym etapie, którym jest sedymentacja, ścieki wpływają do dużych zbiorników sedymentacyjnych, tam stabilizują się przez kolejne osiem godzin. Po tym pojawia się obróbka biologiczna, co oznacza, że ścieki trafiają do specjalnego zbiornika, tam pojawia się styczność z mikroorganizmami, jakie likwidują i utleniają większość pozostałych organicznych zanieczyszczeń. Po ukończeniu procesu biologicznego występuje osadzanie ostateczne.

separator

Autor: Tim Evanson
Źródło: http://www.flickr.com

Wtedy również ścieki wpływają do osadników końcowych, w jakich większość biologicznych substancji zostaje zdeponowanych pod postacią wtórnego osadu, podczas jak oczyszczone ścieki opuszczają oczyszczalnię. Czasami też konieczny jest trzeci, dodatkowy etap oczyszczania. Używa się w tym celu filtry piaskowe, filtrację mechaniczną albo przepuszczanie ścieków przez oczyszczalnie korzeniową. To sprawia, że takie oczyszczanie (porównaj oczyszczalnie osiedlowe w asortymencie Mar Agency) jest bardzo efektywne i coraz większa ilość osób wybiera właśnie ten sposób. Patrząc na wyniki właściwie to nie dziwi: .

Comments are closed.