Press "Enter" to skip to content

Budowanie z ceramiki – tradycja, wartość, wytrzymałość

Inwestycja w dom to przeważnie jedna z kluczowych decyzji w życiu człowieka. Marzenie o swobodzie, posiadanie własnego ogródka, niechęć do sąsiadów w wieżowcach – przyczyny zmiany zamieszkania na domek wolnostojący są różne. Inwestycja z budową mieszkania nie zakończy się pozytywnie, jeśli dom nie posiądzie solidnych fundamentów.

pustaki ceramiczne marki Wienerberger

Źródło: Wienerberger.pl

O polskiej jakości i trwałości od setek lat decyduje cegła ceramiczna.
Stanowi ona produkt spośród gamy tworzyw tzw. ceramiki budowlanej. W kontekście budowy domu chodzi o cegły, z których powstają ściany pod przyszłe pomieszczenia.

Zainteresował Cię ten artykuł? Zatem czytaj to farba do malowania linii, co chcesz na następnej stronie, którą z pasją dla Ciebie opracowaliśmy.

Polacy ciągle kochają cegłę – ponad 44 % właścicieli domków wybiera na budulec własnego domu właśnie cegłę. Dom (przejdź po tym linku) z cegieł ceramicznych to ponadto przywiązanie do tradycji i kontynuacja tradycji zamków, a później dworków szlacheckich. Zarówno forty, jak i wille były budowane na wypalanej z gliny ceramice.

Korzyści ceramiki? Ściany domu wykonane z tego materiału są szczelne, dzięki czemu chronią nasze uszy przed nieprzyjemnym hałasem. Wytapiana mieszanka glinu i wody jest również bezpieczna i wytrzymała. Nie bez powodu stosuje na obszarach zagrożonych sejsmicznością i zalaniem (przeczytaj – więcej na temat ceramiki). Opiera się również działaniu ognia. Te zalety „kondycyjne” sprawiają, że materiał ceglasty ląduje także na dachach przyszłych domków. Cegły i pustaki ceramiczne mają różne parametry „mocy”. Ich wskaźnik decyduje o relatywnej wytrzymałości na ścisk, np. 5-a – równa się słabszemu materiałowi, z kolei 20-stka oznacza większe możliwości.

Choć ceramika staje się wypierana przez nowsze kompozycje, wciąż stanowi o jakości i prostocie wykonania. Wykonanie ściany jednowarstwowej wyłącznie ceramiką to sposób nie tylko bezpieczny, co szybki, sprawdzony i efektywny. Mur zrobiony z jednej warstwy cegieł, pokryty tynkiem, nie potrzebuje dalszych inwestycji w ocieplenia, zabezpieczenia, kleje.

Dom z cegieł ceramicznych potrafi stworzyć wrażenie trzymającego ciepło mikroklimatu. Ma też swoje odzwierciedlenie w oszczędzaniu energii, co przekonuje wielu sceptyków wobec cegły. Termika wszystkich ścian jednowarstwowych, z odpowiednim ogrzewaniem, wentylacją i trzymającymi ciepło ościeżami drzwi przyczynia się do efektywnego oszczędzania energii.

Comments are closed.