Press "Enter" to skip to content

Czym w ogóle jest fornir i w których miejscach znajduje zastosowanie? Czy należy taki fornir wykorzystywać?

Fornir jest cienkim, dokładnie tak, jak na przykład papier, płatem drewna. Otrzymuje się taki fornir dzięki ścinaniu warstwy zewnętrznej. Fornir występuje w zasadzie we wszystkim tym, co ma związek z meblami, czyli pojawia się w okleinach, sklejkach czy częściach z drewna litego.

Fornir to płaty o grubości mierzonej od 0,1 do 3 milimetrów, nakleja się go na różne elementy stworzone z drewna, aby śliczniej się prezentowały, a także, aby słoje na nich prezentowały się jeszcze bardziej wyraziście oraz stały się mocniejsze. Forniry mają zastosowanie jednakże nie jedynie do ozdabiania wnętrz, gdyż znajdują zastosowanie także w budownictwie, na przykład do budowania działowych ścianek.

Jeżeli tematyka, która jest zaprezentowana w tym artykule jest godna Twojej uwagi, to dodatkowo zobacz link w serwisie (https://sklep.kunszt.pl/lozka-metalowe-160×200-c-1_7_13.html).

Podobnie jak na przykład płyty osb są bardzo cenione w tym obszarze.

Jak właściwie powstaje taki fornir ? Drewniany pień, z którego tworzony jest opisywany właśnie fornir, musi odparować. Jak już się to stanie, to następnie poddany jest skrawaniu, przez co otrzymujemy arkusze. Takie osobne arkusze łączy się w tej samej kolejności, w jakiej zdjęte one zostały z pnia. Takie coś sprawia, że odtwarza się rysunki wspomnianych już powyżej z zachowaniem ich jednakowego położenia – tu.
domek na drzewie

Autor: Maria Eklind
Źródło: http://www.flickr.com
Najbardziej ceniony jest naturalny fornir, ponieważ to znak, iż jest naprawdę i wysokiej jakości. Najmocniej znane są forniry dębowe i bukowe, lecz popularne są także pozyskiwane z innych drzew, jak brzozowe, jesionowe czy klonowe – patrz.

Istnieją jednak również forniry modyfikowane, które pozyskuje się głównie z afrykańskich drzew, z takich gatunków jak doussie kąciki kawowe iroko. drewno po skrawaniu na arkusze oraz pozbyciu się ewentualnych wad, będzie barwione i klejone w bloczki. Później takie cienkie płaty są układane w stosy i wyprasowane.

Comments are closed.