Press "Enter" to skip to content

Z czego jest złożona masa bitumiczna i w jaki sposób jest pomocna w budowie dróg? W jaki sposób trzeba ją stosować?

Masa bitumiczna to różnoraka mieszanka lepiszcza, kruszywa i wypełniacza wykorzystywana do dużej ilości zadań, przeważnie natomiast w budownictwie drogowym. Taki proces produkcji prezentuje się tak, że gorące kruszywo przesiewa się przez sita i rozdzielamy na frakcje. Składujemy je w komorach, z nich zaś dozowane jest wagowo do mieszalnika.

Lepiszcze ogrzewamy w kotłach do bitumu, z tamtego miejsca zaś po ogrzaniu jest podawane pompą do mieszalnika wytwórni.
Do budowy dróg wykorzystywane są m.in. mieszanki mineralno-asfaltowe na zimno, których stopień uziarnienia wynosi 0-8 oraz 0-10 mm.. Produkuje się je z mieszanki kruszywa łamanego i modyfikowanego asfaltem upłynnionym.

Oczekujemy Ciebie! Więc jesteśmy na stronie (http://www.minemaster.eu/pl/wiertnice/face-master-1-7) – nasze świeże posty pełne intrygujących wątków są już gotowe. Należy jedynie kliknąć w link.

Taki produkt jest najlepiej przygotowaną mieszanką o barwie czarnej, nie wykazuje także tendencji do spływania lepiszcza z kruszywa. Tego rodzaju mieszanka z masy bitumicznej świetna jest do robienia remontów cząstkowych nawierzchni – polecamy przejrzeć więcej info – bitumicznych, jak i z betonu cementowego, ale i wypełniania ubytków, wybojów lub wypełniania przestrzeni w okolicach płyt albo kanałów koniecznie zobacz na . Masa bitumiczna bardzo dobrze się sprawdza do wyrównywania oraz profilowania nawierzchni dróg jak i chodników, wytrzymuje wartości temperaturowe od – 20 do + 40.

Droga w góry

Autor: Frank Kovalchek
Źródło: http://www.flickr.com
Jak się powinno stosować tego typu środek zrobiony z masy bitumicznej? Należy wszystko wykonywać w odpowiedniej kolejności, by mieć pewność, że praca nie pójdzie na marne . Na początek miejsce naprawiane powinniśmy dokładnie oczyścić z różnego rodzaju elementów luźnych jak piasek czy pył. Ogólnie to gruntowane nie jest wymagane, no chyba, iż ubytek ma miejsce w nawierzchni betonowej albo starej. Takie ubytki należy wypełnić przeważnie mieszanką, którą powinniśmy zagęścić. Najlepiej do tego celu dobrać płytę wibracyjną, można również zrobić ubijakiem ręcznym lub mechanicznym. Wypełnienie należy tak przeprowadzać, żeby bezpośrednio po zagęszczeniu mieszanka wystawała około 3 do 5 milimetrów powyżej poziomu nawierzchni. Jednowarstwowo warto wypełnić do pięciu centymetrów głębokości. Jak jednak ubytek jest głębszy to warto go wypełniać warstwami, a przy tym każdorazowo je zagęszczać.
W czasie naprawy dróg w warunkach zimowych, gdy temperatury spadają poniżej zera stopni Celsjusza, przez zastosowaniem mieszanki dobrze przenieść ją na kilkanaście godzin do ogrzewanego pomieszczenia. To sprawi, że produkt zachowa lepszą plastyczność.

Warto o tym pamiętać, aby prace nie poszły na marne. Jeżeli bowiem zaniedbamy jakiś etap nakładania masy bitumicznej może się okazać, że coś poszło nie tak, a naszą pracę należy poprawiać. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji trzeba stosować się do instrukcji wykonania, w czym mamy nadzieję będzie pomocny też ten artykuł.

Comments are closed.