Press "Enter" to skip to content

Do czego może przydać się pulsoksymetr?

Współcześnie różnorodność aparatury pomiarowej oraz diagnostycznej stosowanej w medycynie daje spore możliwości w dziedzinie monitorowania bieżącego stanu zdrowia.
Prócz znanych urządzeń takich jak termometr czy ciśnieniomierz, oferowane są także te nieco mniej powszechne, ale w niektórych przypadkach bardzo przydatne.

Takim urządzeniem jest na przykład pulsoksymetr.
Pulsoksymetr to urządzenie elektroniczne służące do nieinwazyjnych pomiarów saturacji krwi. Saturacja to najprościej opisując procent wysycenia krwi tlenem. W normalnych warunkach saturacja powinna wynosić 95-99%. Do pomiaru wykorzystuje się stopień pochłaniania przez czerwone krwinki promieniowania czerwonego oraz podczerwonego zainstalowanego w urządzeniu
mężczyzna w koszuli w kratkę

Autor: AnEternalGoldenBraid
Źródło: http://www.flickr.com
Znany jest fakt, że w trakcie wspinaczki na dużą wysokość saturacja spada. Wraz ze wzrostem wysokości zmniejsza się ciśnienie parcjalnego tlenu w powietrzu, co wpływa na możliwość wystąpienia choroby górskiej.

W zalewie otaczających nas danych niełatwo jest odnaleźć naprawdę przydatne informacje. Z tego powodu jeżeli interesuje Cię ten post, to koniecznie zobacz rekomendowane info.

Z tego powodu pulsoksymetry mogą być stosowane przez wspinaczy górskich, jako przedmioty zezwalające na przeprowadzanie badania w trudnych warunkach terenowych. Istnieją bowiem badania, jakie wykazują, iż poziom wysycenia krwi tlenem może mieć przełożenie przełożenie na poziom narażenia na występowanie choroby, a co za tym idzie pulsoksymetr pozwala określić prawdopodobieństwo niepowodzenia w dalszej wspinaczce. Należy jednak mieć na uwadze, że pulsoksymetr jest urządzeniem wspomagającym, w normalnych warunkach osiągane wyniki powinny być interpretowane jedynie w konsultacji z lekarzem – .

Standardowo jest to urządzenie badające ważne parametry fizjologiczne, odzwierciedlające czynności oddechowe i wentylacyjne.

Wciągający artykuł? Jeśli jesteś tego zdania, to równie absorbujące treści znajdziesz również we wpisie, który jest tutaj!

Odpowiednie stosowanie pulsoksymetru i monitorowanie wyników umożliwia określić czy pacjent jest narażony na hipoksję.

Comments are closed.